Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1829
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 9743
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2037 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
SALAR (SALUR) TÜRKLERİ


 

Dünya Türkmenleri içinde belki de en bilinmeyen Türkmen grubu Çin Türkmenleri yani “Salar” Türkmenleridir.Salarlar, Uygurlar`la komşu yaşayan bir Türk boyudur.  Çin`in egemenliği altındaki Doğu Türkistan`da yaşarlar.(Kansu Eyaletinde,Huanhe Irmağı yakınlarında  ) Başlıca geçim kaynakları tarımdır.Buraya 14. yüzyılın sonlarında gelmişlerdir. Salar Türkçesi Uygurca`ya yakın bir lehçedir. Ancak yazı dili olamamıştır.  Sarı Uygurlar gibi Salarların da kendi şivelerine dayanan bir yazı dilleri yoktur.Bundan Salar Türkleri Uygur lehçesini yazı dili olarak benimsemişlerdir.Sarı Uygurların bir kısmı gibi Salar Türklerinin de Çince kullandığı iddialarının bulunmasına rağmen Kansu bölgesinde 30.000 kişinin Salar Türkçesini kullanmaya devam ettiği söylenmektedir. 

 

Konuştukları lehçelerde Çince, Tibetçe ve Moğolca gibi, çevredeki dillerin etkileri görülür.Salar Türkçesinin dahil olduğu şive grubu konusunda değişik görüşler bulunmaktadır. Salar ağzını, Samoyloviç Kıpçak-Türkmen (tağlı) grubuna sokmakta; Poppe, Menges, Pristak, Thomsen ve Baskakov Uygur Türkçesinin bir ağzı saymakta; Talat Tekin ise ayrı bir şive grubu olarak kabul etmektedir. Konuşulduğu bölgelerde bazı farklı kollara da ayrılan Salar ağzı, fonetik bakımından Kıpçak-Türkmen özellikleri göstermektedir.

Batı Türkistan`daki Türk Cumhuriyetlerinin tabi bir uzantısı olan Doğu Türkistan`da Uygurlar, Sarı Uygurlar ve Salurlar dışında, Kazak, Özbek, Kırgız, Tatar Türkleri de yaşamaktadır
.

 İslam dinindendirler.

  


Salarlar’ın nüfusu 120.000’dir. Müslüman olan Salarlar yüzlerce yıldır kültürlerini koruyarak bu güne kadar gelmesini sağlamıştır. El sanatları, dokuma ve tarımla uğraşan Salar Türkmenleri kendi içlerine kapanık ve dışarıya izole yaşarlar.

 


”Türkmence Günlük İfadeler:
Selam: Selam
Nasılsın: Nihali Yadgaylaryn
İyiyim: Yadgaylarym gowy
Adın ne: Adyn name
Yaşın kaç: Yasyn neçe
Ne iş yapıyorsun: Name işler edyan
Öğrenciyim: Okowcy
Nerelisin: ozun nireden
Türkmenistanlıyım: Türkmenistandan
Abi: Aga
Kardeş: togan
Kız kardeş: Bajy

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.