Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1777
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 7929
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1998 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
DERİN SAYFALARIYLA MİLLİYETÇİHAREKET-7-

ORDU İLE İLİŞKİLERDE YENİ DÖNEM

            Başbuğ’un Türk devletine ve Türk Silahlı kuvvetlerine çok derin bir bağlılığı vardı. 12 Eylül’den sonra hepimizde ordu mensuplarına karşı bir menfi duygu gelişmişti. O bunu fark etmişti. 1987 yılında bir demeç verdi. Bu demeci sırası geldiğinde de ortaya koydu. Demeci şöyleydi; “Ordu dört generalden teşekkül etmez. Ben 12 Eylül döneminde çektiklerimi unutuyorum. Hakkımı Türk milletine helal ediyorum”. Bu demeciyle Ülkücülere Türk ordusunu eskisi gibi sevmelerini, ona bağlılık duymalarını empoze ediyor ve oluşan menfi duyguların ise, Kenan Evren ve arkadaşlarına yönelmesini temin etmeye çalışıyordu. Çünkü bütün ülkücü camia haksız yere ordunun bizi yargılattığına, işkence yaptırdığına inanıyordu.

            Başbuğ’da her zaman askerliğe olan aşkı görmek mümkün oluyordu. Başbuğ 27 Mayıs ihtilalinde “İhtilalin kudretli albayı” idi. Bir karşı ihtilal endişesiyle 14’ler olarak adlandırılan grubun başı olarak yurt dışına sürülmüştü. Yani 27 Mayıs ihtilalinin yapıldığı dönemde de bir karşı ihtilalle anılıyordu. Sonra 21 Mayıs askeri hareketinde, 22 Şubat’ta yine gündeme geldi. Bütün bunlardan dolayıdır ki, Başbuğ denince akla ihtilal de geliyordu. Gerçi Başbuğ “En kötü demokrasi en iyi ihtilalden daha iyidir” sözü ile, o dönemlerin geride kaldığını hep anlatmaya ve demokrasiye olan inancını ortaya koymaya çalışmışsa da, karizması sebebiyle de “İhtilal” sözü üzerinde durulduğunda muhakkak menfi de olsa müspet de olsa kendisi anılıyordu.

            Ayrıca Başbuğ’un asker kökenli olması sebebiyle de askerlerle daha çok görüşme imkanı içerisinde oluyordu. 12 Eylül öncesinde memleketinde içinde bulunduğu durum sebebiyle Başbuğ’un ordu mensuplarıyla ilişkisi mevcuttu. Hatta bu dönemde ordunun içinde Türkeş yanlıları mevcuttu.

            1990 yılında Binektaşı sokaktaki özel bürosunda ordu ile ilişkilerini birlikte değerlendirirken, Başbuğ şu karara vardı:

           

(Başbuğun kara kuvvetleri komutanı ile resmi)

            Başbuğ milletvekili seçildikten sonra bu programı aynen uygulamıştır. Genel Kurmay başkanlarını, yine onların izniyle kuvvet komutanlarını ziyaret etmiş, gittiği illerdeki ordu ve kolordu komutanlarını ziyaret etmiştir. Çok eskiden beri tanıdığı ve özel dostlukları gelişmiş bir iki doktor ve bir albay dışında diyebilirim ki, hiçbir ordu mensubu ile ne parti genel merkezinde ne de özel bürosunda görüşmemiştir.

            ***

           

BAŞBUĞ KİNDAR MIYDI?

Denebilir ki; Başbuğ hakkında en çok konuşulan liderlerin başında gelmekteydi. Başbuğ’u tanımayanlar onu çok sert bulur ve biraz da çekinirdi. Türkeş çok sert ve kindar mıydı?

            1980 öncesinde Ümid-Bir genel başkanlığı yapmıştım. Son dönem bilahare Eğitimcilere katıldım. Belli temaslarım o zaman oluyordu. Ama çok yakınında değildim. Fakat 1980 sonrasında genelde hep birlikteydik diyebilirim. Ben onun yüz çizgilerini bile ezberlemiştim. Bazen ağzından sözü çıkarken dediğini bile anlıyordum. O da beni çözmüştü. Mesela bir yemekte kendisine baktığımda ne için baktığımı ve hangi eksikliğe dikkat çektiğimi fark ediyordu. Başbuğ, PKK gibi ülke bütünlüğünü ya da rejimini tehdit eden konularda, milli konularda çok sert ve tavizsizdi. Fikirleri açısından da tavizsizdi. Ama insani ilişkilerde çok yumuşaktı. Hiç kindar değildi. Kendisine zamanında en ağır sözleri söyleyenleri bile af edip partiye almıştır. Sadece bir kişiye çok kırgındı. O kişi için bize, “Bu insan benim kapıma gelse, benim yüzüm tutmasa da kabul etsem bile siz tutun kolundan atın” demişti. Sebep şu. Bu zat kalp ameliyatı olunca, kendisine geçmiş olsun demek için Başbuğ, evini aramış, telefona önce eşi çıkmış, Başbuğ, geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra eşini rica etmiş ama bu yazar görüşmeyi kabul etmemiş. Bu duruma Başbuğ çok içerlenmişti. Bize “Beyefendinin Kültür Bakanlığı’ndayken işi olmamış, ya da biz beklediği yardımı yapmamışız ondan tavır koyuyor. Sanki Kültür Bakanlığı’na daha önce girerken bize sormuş, ya da bizim vasıtamızla girmiş gibi. ANAP’lı olmuş, ANAP atamış. CHP de gelince görevden almış. Biz MHP olarak gelmişiz de, görevden mi almışız. Hem böyle bir olaydan dolayı benim geçmiş olsun dileklerimi kabul etmemesi ne büyük kabalık” demişti. Bu olayı şunun için anlattım. Kendine küfredenleri af edecek geniş bir hoşgörüye sahipti. Ama kendi iyiliklerine tavır alanlara karşı da çok incinen bir yapısı vardı. Zaten onunla bir araya gelip sohbet edenler, nezaketi, sevgiyi, hoş görüyü fark ediyor ve yaşıyorlardı.

SİYASETTE 30.YIL KUTLAMALARI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Teşkilatlar kendiliğinden yenileniyordu. Bir kısım arkadaşlar bu davaya hizmet etmiş kişilere gerekli ilgiyi göstermiyor ya da gösteremiyordu. ‘Biz otuz yıldır, yirmi yıldır bu davaya hizmet ediyoruz’ diyenler bazen dışlanıyordu. Ama bu davaya kesintisiz otuz yıl hizmet etmek çok önemli bir olay olmalıydı. Bunların onurlandırılmaları ve ayrıca bu şekilde teşkilatların da uyarılmaları gerekirdi. Başbuğ’ için de bazıları “siyasetin duayen” olarak bahsediyordu. Mesela bir görüşmede Mesut Yılmaz, Başbuğ’a “Siz siyasetin duayenisiniz” demişti. Başbuğ’a konuyu açtım. Ve şunları söyledim “ başlığında bir program düzenleyelim. Bütün siyasi parti genel başkanlarını da çağıralım ve en önemlisi siz, sizi ve davayı otuz yıldır hiç bırakmayan dava arkadaşlarınıza; partililere şükran belgesi verirsiniz. Bu arkadaşları il teşkilatları vasıtasıyla tespit ederiz. Hem bir vesileyle de sizleri halkımıza bir kere daha tanıtma fırsatı buluruz” Teklifimi kabul etti. Başbuğ 1 Ağustos 1965’te CKMP’nin genel başkanı seçilmişti. Siyasetteki otuz yılını 1. Ağustos 1995’te tamamlayacaktı. Bu tarihte bir toplantı düzenledik. Bu toplantıya DYP genel başkanı ile ANAP genel başkanı da gelmişlerdi. Diğerlerinden telgraflar gelmişti. İl başkanları tarafından tespit edilen Milliyetçi Harekete kesintisiz olarak, hiçbir siyasi partiye geçmeden ve ayrılmadan hizmet etmiş olanlara Başbuğ’un imzaladığı şükran plaketlerini illere gönderdik. Ve bunların Başbuğ adına kendilerine verilmesini talimatladık.

Belgede Başbuğ şöyle sesleniyordu:

Değerli Dava arkadaşlarım,

1 Ağustos 1965 yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) Genel Başkanlığı görevini üstlenip, Büyük Türk Milletinin hizmetine koyulduğum günden beri mukaddes davamız için hiç taviz vermeden, yanımdan hiç ayrılmadan benimle birlikte çalıştınız, koştunuz, çile çektiniz.    

Size şükran borçluyum...

            Büyük davalar, büyük mücadele ister. Çile, sabır, kararlılık ister. Siz davamızın asli elemanları olarak, bugün Türk siyasi hayatından silinmeyecek şekilde yükselmekte olan Milliyetçi Hareketin iktidarını görmektesiniz. Türk Milletinin, Milliyetçi Hareket Partisi’ne olan bu büyük yönelişi aslında siz ve sizin gibi vefakar, cefakar ülküdaşlarımın çalışmalarının bir neticesidir. Sizi bir kere daha kutluyorum.

 

 

Dün,

“Koşan elbet varır, düşen kalkar,

Kara taştan su damla damla akar,

Birikir sonra gümüş bir göl olur,

Arayan hakkı en sonunda bulur” diyerek başladığımız kutlu yürüyüşümüz, bugün geleceği yakalamak üzere olan BU GÜMÜŞ noktasındadır.

Başarı, sağlık ve mutluluk dileklerimle gözlerinizden öperim.   

Size minnet ve şükranlarımla sevgiler, saygılar sunarım.

1. Ağustos.1995

ALPARSLAN TÜRKEŞ                                       

MHP Genel Başkanı

Bu arada bu toplantıya davet edilen sivil toplum örgütleri; dernekler, vakıflar, şirketler de Başbuğ’a otuzuncu yıl anısına plaketler takdim ettiler. Hem güzel bir toplantı olmuştu. Hem de bugünde kamuoyuna Başbuğ’u bir kere daha anlatmıştık ve en önemlisiyle otuz yıl kesintisiz olarak bu davaya hizmet edenlere Başbuğ bizzat kendi imzasıyla “Şükran Belgesi” göndermişti.            (Şükran Belgesi fotokopisi)               

                               ***

BAŞBUĞ’UN ARAMIZDAN AYRILIŞINDA SUİKAST ENDİŞESİ

        

Başbuğ ile en son telefon konuşmamız 2 Nisan 1997 tarihinde olmuştu. Almanya`dan aramış ve bana şunları söylemişti: "Yarın İstanbulda’yım. Kıbrıs Hava Yolları VIP salonunda buluşalım. Türk Kurultayı ile ilgili olarak görüşme yapacağım. Kurultayla ilgili olarak görevli arkadaşlara söyledim. Onlar İstanbul`dan katılıyorlar. Sen de Ankara`dan İstanbul`a gel. Ankara`ya beraber döneriz."

 

3 Nisan 1997’de son toplantımızı, başbaşa 40 dakikalik son görüşmemizi ve 50 dakika süren uçakla son yolculuğumuzu yapmıştık. 3. Nisan 1997 gecesi Ankara Esenboğa havaalanı VIP çıkışında iyi dileklerle vedalaşırken, bunun son vedalaşma olduğunu ne ben ne de Başbuğ bilmiyordu.

 

            4 Nisan 1997 gününün gecesi Başbuğ Hak’kın rahmetine kavuşmuştu.

 

         Ölümün hak olduğunu herkes bilir ama sevilen siyasilere her nedense ölüm biraz zor yakıştırılır. Muhakkak birinde bir suç aranır. "....olmasaydı, ...olmazdı”lar sıralanır durur. Bu lidere mahsus değildir tabi. Hemen hemen sevenlerini üzen her ölümün ardından bunlar söylenir. Ölüm Alparslan Türkeş gibi bir lidere gelince de "suikast" kelimesi öne çıkabilir.

 

         Ben Başbuğ’un öldürüldüğü kanaatindeyim ama bu kanaatim yukarıda sözünü ettiğim sebeplere dayanmamaktadır.

 

         Başbuğ Mart 1997’de Almanya`ya gitmişti. Almanya`da doktora gittiğini ve doktorun parmaklarını yumruk şekline sokup üç kere vurarak "kalbiniz saat gibi" dediğini, bize Kıbrıs Hava Yolları salonunda anlatmıştı.

 

            Doktor elbette yanılabilirdi. Ama Başbuğ’u muayene eden bu doktor da Başbuğun ölümünden bir yıl kadar sonra, Başbuğ gibi kalp durmasından hayatını kaybetmişti.

 

            Başbuğ, Almanya`da kliniğe aslında dizindeki problem için gitmişti. Ama bu arada kalbine de baktırmıştı. Dizinden uzun bir süre rahatsızdı. Dizine sebep zaman zaman iğne de oluyordu. Klinikte yine iğne olmuştu. Ama her nedense Almanya`da doktora giderken yanında, her şeyi ile de ilgilenen özel kalem müdürü Sami Cezzaroğlu yoktu.

 

         Başbuğ’u kaybettikten sonra benim kafamda bir sürü soru dolaşırken bir gün bana bir rapor ulaştı. Rapor bir siyasi partinin genel başkanına gönderilmişti. Gönderen CIA`da çalışan bir Türk`tü. Bu raporda hem Başbuğ’un hem de Özal`ın öldürüldüğü yazıyordu. İz bırakmadan suikast yapılıp yapılamayacağını araştırdığım vakit de şunu öğreniyordum. Potasyum yüklemesi yapılarak iz bırakmadan ölümler gerçekleştirilebiliniyordu. Başbuğ’a otopsi yapılmamıştı ama yapılmış olsaydı da demek ki bir netice çıkmayacaktı.

 

         Başbuğ’a neden ve kimler suikast yapabilirdi?

 

            Bir kere Başbuğ milliyetçi bir liderdi.

 

         En önemlisi Başbuğ son günlerde gündem meydana getiren bir liderdi.

 

            Elbette ki gündemi tayin edenler, kendi bilgileri ve iradeleri dışında gündem meydana getirenleri istemezlerdi.

 

            Başbuğ, Amerika ile Rusya ile ilişki kurmuştu. Bu ilişkileri Yahudi lobisinden Ermeni lobisine kadar da uzanıyordu.

 

            Ama başta Almanya olmak üzere hiç bir Avrupa ülkesiyle bir irtibat kurmamıştı. Bu ilişkiyi ne Başbuğ ne de Avrupalılar istememişti.

 

            Halbuki Türkiye Avrupa Birliği’ne girmek istiyordu. Gümrük birliğine ise girmişti. Ve Başbuğ’un yurt dışında kurmuş olduğu teşkilatların en güçlüsü Avrupa`da idi.

 

            Avrupa ilk akla gelen merkezdi benim için.

 

         Avrupa zaten Türkiye`ye düşmanlık eden herkese kucak açmıyor muydu? Avrupa ülke ve rejim düşmanlarının, teröristlerin cenneti değil miydi?

 

            Hatta, Başbuğ tahliye olduktan sonra Türk Federasyonunun kongresine katılmak için Almanya`ya, Türkeş`e giriş yasağı konduğu için pasaport kontrolü yapılan noktalardan değil, dağlardan geçmemiş miydi?

 

            Ve Almanya ile biz, PKK`ya yeni stratejiler dahil bir sürü konuda karşı karşıya gelmemiş miydik?

 

            Bunlar ve bunlara benzer birden çok neden, Başbuğ’un ölümünün normal bir ölüm olmadığını göstermektedir.

 

            Ama bu belirttiklerimin dışında elimde başka bir delil yok.

 

            Delil olmayınca da bir noktadan öteye geçmek mümkün olamıyor.

 

            Ama bilinmelidir ki "bu işlerin delili mi olur" sözü sadece rüşvet için geçerli değildir.

 

                        ***

            Başbuğ’un cenaze töreni kolay kolay kimseye nasip olmayacak bir cenaze töreni idi.

 

            Cenazeye gelenlerin milyonlarla ifade edilmesinden daha önemli olan gelenlerin kimliği idi.

 

            Evet, Başbuğ’un cenazesine Anadolu gelmişti.

 

            Başbuğ’un cenazesine Müslüman Türk’üm diyenler gelmişti.

 

         4 Nisan`da yağan kara bakmadan buz gibi su ile abdest alıp, yer darlığı sebebiyle karların üzerine ceketini serip namaz kılanlar gelmişti.

 

            Ülkücüler gelmişti ki, o ülkücüler Başbuğ’un "bu sistemin önünden bir dönemi kapıp aldım" diye vasıflandırdığı kendinin yetiştirdiği gençlerdi, orta kuşaktı.

 

            "Ceketsiz gelmişsin, sana bir ceket bulayım" dediğimde, "Üşümüyorum başkanım. İçimiz yanıyor" diyen ilçe başkanları, il başkanları, MHP`liler gelmişti.

 

            "Türkiye" gelmişti.

                   *** 

BAŞBUĞ’A SEÇİLEN İLK MEZAR YERİ NERESİYDİ?

                    

         Başbuğ’a seçilen ilk mezar yeri bugünkü mezar yeri miydi?

 

            Hayır.

 

            Başbuğ’a ilk olarak Atatürk Orman Çiftliği’ndeki devlet mezarlığının girişindeki yer tespit edilmişti. Devlet mezarlığının girişindeki yer Atatürk Orman Çiftliğine aitti. Tarım Bakanlığı’nın araziyi tahsis etmesi ve bakanlar kurulunun kararname çıkarması kafiydi. O sırada başta Refah Partisi-Doğruyol Partisi koalisyonu vardı. Önce Sayın Tansu Çiller`i aradım. Mezar yerini söyledim. "Siz neresi derseniz, biz orayla ilgili kararnameyi çıkarırız. Hiç merak etmeyin. Ben şimdi Bekir Aksoy`u görevlendireceğim" dedi. Başbakan Sayın Necmettin Erbakan`dı. Sayın Erbakan da, Tarım Bakanı  Musa Demirci`yi görevlendirdi.

 

            Turgut Altınok, başkanı olduğu Keçiören Belediyesi’nin elemanları belirlenen bu yeri düzenlemek için iş makinelerini mezar yerine gönderdi. Ancak bir müddet sonra Keçiören Belediyesinin görevlileri beni aradılar ve askerlerin bu yerin düzenlenmesine müsaade etmediklerini, ne yapmaları gerektiğini sordular. Hiç bir şey yapmadan bizi beklemelerini söyledim. Bekir Aksoy`la bir araya geldik. Benim yanımda Milli Savunma Bakanı Turan Tayan`ı aradı. Telefon konuşması sıkıntılıydı. Belli ki, Tayan da bir şey yapamıyordu. Devlet mezarlığının önündeki yerin Tarım Bakanlığına mı ait olduğu yoksa Devlet mezarlığına mı ait olduğu bir günde çözülebilecek gibi değildi.

 

            Partide bu durumu görüştük ve ayrı bir yer bulduk. Şu anda Başbuğ’un mezarının olduğu yeri Prof. Dr. Arif Özdemir bize söyledi. Ona da, o zaman Fatih hastahanesi müdürü olan Melih bey söylemiş.

 

         Bir kısım arkadaşlar, Devlet mezarlığının bulunduğu yerin uzak olduğunu ve hatta özellikle yaz aylarında mezarlığın girişinin karşısındaki yol kenarının şarapçıların mekanı haline geldiğini söylediler.

 

            Ertesi gün Musa Demirci, Sayın Erbakan`ın talimatıyla Bursa`ya giderken yoldan döndü. Önce bu yeni yerin dışında bir yer göstermemizi istediler. Ben şimdiki yeri kastederek "ya burası olur ya da biz hiç kimseden artık bir şey istemeyiz ve nereyi uygun görürsek orayı mezar yeri yaparız" dedim. Şimdiki mezar yerini Tarım Bakanı, Dr. Devlet Bahçeli, ben ve bir kaç arkadaş gördük ve bu yerin mezar yeri olması bu şekilde gerçekleşmiş oldu.

 

            Bu noktada, Sayın Erbakan ve Sayın Çiller`e ülkücü camianın minnet borcu vardır.

                   ***

 

                Bir dönemi derin sayfalarıyla birlikte anlatmaya çalıştım. Bu eserle sadece gerçekleri ortaya koymayı ve MHP`lilere ve ülkücülere ve Milliyetçi hareketi incelemek isteyen araştırmacılara ayrı bir hizmet yapmayı hedefledim. Hiç kimseyi kötülemek veya övmek gibi bir şeyi düşünmedim. Olanları ve ortada duranları yazdım. Çoğu kimse tarafından bilinmeyen bir kısım konuları ise zamanı geldiği için anlattım ve yazdım. Fakat bir kısım konular, hala daha gizliliğini korumak zorunda olduğu için bu eserde yer almamıştır.

 

            Gençler bu eseri iyi incelemeli ve gelecek için dersler çıkarmalıdır. Zaten bu kitabı en çok geleceğin mimarları olan gençler için yazdım.

 

            Bir şeyler verebileceksem ne mutlu bana.

 

                   NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

 

ALLAH BÜTÜN TÜRKLERİ KORUSUN VE YÜCELTSİN.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitapta  adı geçenler:       

 

 

                        1-Atatürk                                         Sayfa:4,7,32,72,73

                        2-Alparslan Türkeş (Başbuğ)     Sayfa: Çoğu sayfalar

                       

                        3-Abbas Bozyel                             Sayfa:60,61

                        4-Abdulkadir Akçan                      Sayfa:60,61

                        5-Abdulkadir Yazar                        Sayfa:53,54

                        6-Abdulkerim Doğru                     Sayfa:20,21

                        7-Abidin Dursun Kaleli                Sayfa:51,125,135

                        8-Abdulhaluk Çay                         Sayfa:56,88

                        9-Abdulhadi Toplu                        Sayfa:24,53

                        10-Abdullah Çakır                         Sayfa:19,146

                        11-Abdullah Döner                       Sayfa:24,51

                        12-Abdullah Kuş                           Sayfa:54,57

                        13-Abdullah Öcalan                      Sayfa:98,99

                        14-Abdurrahim Karakoç              Sayfa:24,51

                        15-Abdurrahman Küçük              Sayfa:57,58,61

                        16-Abdurrahman Ekşi                  Sayfa:57

                        17-Abraham Lincoln                     Sayfa:111

                        18-Adil Coşkun                              Sayfa:53

                        19-Adil Mirmahmutoğulları         Sayfa:55,58,61

                        20-Adnan Keskin                          Sayfa:132

                        21-Adnan Özdere                           Sayfa:24,51,53

                        22-Adnan Serbest                         Sayfa:51,53

                        23-Adnan Uçaş                              Sayfa:24,51,53,55,57,59

                        24-Agah Oktay Güner                  Sayfa:60

                        25-Ahmet Ali                                   Sayfa:109

                        26-Ahmet Aslan                             Sayfa:37

                        27-Ahmet Hamdi Ayan                 Sayfa:14,17,60

                        28-Ahmet Aydın                             Sayfa:53,55

                        29-Ahmet Berberoğlu                   Sayfa:57

                        30-Ahmet Bican Ercilasun          Sayfa:88

                        31-Ahmet Bukan                           Sayfa:51,53,57,61

                        32-Ahmet Çakar                            Sayfa:53,55

                        33-Ahmet Er                                               Sayfa:60,63

                        34-Ahmet İçyer                              Sayfa:60

                        35-A.Fatin Özdemir                       Sayfa:56

                        36-Ahmet Kenan Tanrıkulu        Sayfa:59

                        37-Ahmet Kılıçoğlu                       Sayfa:19

                        38-Ahmet Küçükkahveci             Sayfa:53

                        39-Ahmet Mithat Arslan              Sayfa:19

                        40-Ahmet Özdemir                        Sayfa:45,49,51

                        41-Ahmet Özsoy                            Sayfa:19,24,57

                        42-Ahmet Pekgöz                          Sayfa:53

                        43-Ahmet Sarı                                Sayfa:57

                        44-Ahmet Sarıkaya                       Sayfa:24,51

                        45-Ahmet Tezel                              Sayfa:53

                        46-Ahmet Vefik Alp                       Sayfa:55

                        47-Ahmet Uzan                              Sayfa:60

                        48-Ahmet Vural                              Sayfa:60

                        49-Ahmet Yalav                             Sayfa:53,135

                        50-Ahmet Yılmazer                        Sayfa:53,55

                        51-Akkan Süver                             Sayfa:28,55

                        52-Ali Akçan                                   Sayfa:57

                        53-Ali Aktürk                                  Sayfa:24,51

                        54-Ali Balseven                              Sayfa:64

                        55-Ali Büyükşen                            Sayfa:57

                        56-Ali Çavuş                                   Sayfa:57

                        57-Ali Erat                                       Sayfa:53

                        58-Ali Erol                                       Sayfa:57

                        59-Ali Halaman                              Sayfa:57

                        60-Ali ihsan Eşmedereli               Sayfa:135

                        61-Ali İhsan Emiroğlu                  Sayfa:24

                        62-A.İskender Könden                 Sayfa:54

                        63-Ali Fuat Eyuboğlu                   Sayfa:23,24,55

                        64-Ali Gebeş                                   Sayfa:60

                        65-Ali Gerçel                                   Sayfa:51

                        66-Ali Güngör                                 Sayfa:11,21,24,57

                        67-Ali Gürbüz                                 Sayfa:60

                        68-Ali Helvacı                                 Sayfa:57

                        69-Ali Işıklar                                               Sayfa:59

                        70-Ali Karagöz                                Sayfa:53

                        71-Ali Kaya                                     Sayfa:51

                        72-Ali Koç                                        Sayfa:19,20,24,57

                        73-Ali Kuyu                                     Sayfa:24,53

                        74-Ali Mert                                       Sayfa:24,52

                        75-Ali Osman Sağlam                   Sayfa:24

                        76-Ali Özdemir                                Sayfa:60

                        77-Ali Rıza Ercan                           Sayfa:59

                        78-Ali Şahin                                    Sayfa:57

                        79-Ali Şerit                                      Sayfa:53

                        80-Ali Taşkın                                  Sayfa:57

                        81-Ali Uzun                                     Sayfa:24,52

                        82-Ali Uzunırmak                           Sayfa:53,55,60

                        83-A.Yüksel Fermanlı                   Sayfa:56

                        84-Alim Erçel                                  Sayfa:53

                        85-Altay Tokat                                Sayfa:59,60

                        86-Altemur Klıç                              Sayfa:55

                        87-A.Nedim Büyükmeşe              Sayfa:53

                        88-Alparslan Pehlivanlı                Sayfa:33

                        89-Alper Gökaşan                         Sayfa:81

                        90-Anatoli İ. Soukhonos             Sayfa:105

                        91-Arif Gül                                       Sayfa:57

                        92-Arif Özdemir                              Sayfa:106,131,174

                        93-Arif Şenel                                   Sayfa:53

                        94-Arif Keloğlu                               Sayfa:55

                        95-Asım Abay                                Sayfa:24,52

                        96-Aslan Atlı                                   Sayfa:24,52

                        97-Ata Türkoğlu                             Sayfa:57

                        98-Atıf Şener                                  Sayfa:24,52

                        99-Atila Dorum                               Sayfa:60

                        100-Atilla Kaya                               Sayfa:60

                        101-Atila Saygı                               Sayfa:57

                        102-Atila Şimşek                           Sayfa:88

                        103-Atilla Şükrü Ertürk                Sayfa:59

                        104-Atilla Taşdemir                       Sayfa:52

                        105-Avni Çarsancaklı                   Sayfa:61

                        106-Avni Özgürel                           Sayfa:11

                        107-Aydın Çetinkaya                    Sayfa:24,52,53

                        108-Ayhan Özer                             Sayfa:53,55

                        109-Aysel İzgi                                 Sayfa:24,52,54,57

                        110-Aysel Irmak                            Sayfa:24,52,54

                        111-Aytekin Çavuşoğlu               Sayfa:54

                        112-Ayvaz Gökdemir                    Sayfa:61

                        113-Azmi Gürbüz                           Sayfa:57

 

                        114-Bahattin Ergezer                    Sayfa:11

                        115-Bahri Zorlu                              Sayfa:55

                        116-Baki Küçükokudan               Sayfa:58

                        117-Basri Erdem                            Sayfa:35,44

                        118-Bayram Çamkerten               Sayfa:24

                        119-Bedri Seçkin                           Sayfa:52

                        120-Bekir Aksoy                            Sayfa:61,149,150

                        121-Bekir Sami Daçe                    Sayfa:123

                        122-Beşir Sönmez                         Sayfa:54,55

                        123-Bozkurt Yaşar Öztürk           Sayfa:57

                        124-Burhanettin Bakır                  Sayfa:52,54,55

                        125-Burhanettin Kocaman          Sayfa:57

                        126-Bülent Belen                           Sayfa:55,57

                        127-Bülent Didinmez                    Sayfa:57,59,60

                        128-Bülent Ecevit                          Sayfa:12,23,49,99,124

                        129-Bülent Erener                         Sayfa:57

 

                        130-Cafer Bilge şahin                   Sayfa:58

                        131-Cahit Tekelioğlu                    Sayfa:59

                        132-Caiz Yurtsever                        Sayfa:52,55

                        133-Cavit Çağlar                            Sayfa:121

                        134-Cabbar Şenel                         Sayfa:66

                        135-Celal Biçer                               Sayfa:52,54

                        136-Celal Dönmezer                     Sayfa:54

                        137-Celal Talabani                        Sayfa:78

                        138-Celal Yetimoğlu                      Sayfa:54

                        139-Cemal Akın                             Sayfa:60,62

                        140-Cemal Enginyurt                   Sayfa:54

                        141-Cemal Oğuz Öcal                   Sayfa:66

                        142-Cemil Orhan                           Sayfa:24,52

                        143-Cengiz Aldemir                       Sayfa:60,62

                        144-Cengiz Genç                           Sayfa:52,54

                        145-Cengiz Gökçek                       Sayfa:61

                        146-Cengiz Toksarı                       Sayfa:138

                        147-Cevat Şaylan                          Sayfa:52

                        148-Cezmi Polat                             Sayfa:59,60,80,82

                        149-Cihan Paçacı                          Sayfa:60

                        150-Cihat Savaşer                        Sayfa:66

                        151-Coşkun Görücü                     Sayfa:54

                        152-Cumali Durmuş                     Sayfa:58,59,60,62

                        153-Cumhur Ersümer                  Sayfa:134

                        154-Cumhur Saraç                                   Sayfa:56,58

                        155-Çetin Çıplak                            Sayfa:58

 

                       

 

156-Danielle Mitterand                 Sayfa:22                  

                        157-Davut Özdemir                       Sayfa:58

                        158-Deniz Baykal                           Sayfa:99,134

                        159-Dennis Deroncini                  Sayfa:111

                        160-Derya Kadıoğlu                      Sayfa:58

                        161-Devlet Bahçeli                        Sayfa:11,13,17,18,20,21,24,29,

                                                                                              45,54,56,57,62,67,147

                        162-Doğu Aktolga                         Sayfa:83

                        163-Durak Ayerdem                     Sayfa:58

                        164-Dursun Çobanoğlu               Sayfa:58

                        165-Dursun Yıldırım                      Sayfa:88

                        166-D.Ali Torlak                             Sayfa:60,62

                        167-Dündar Taşer                         Sayfa:64,118

                       

                        168-Edip Tiryaki                             Sayfa:58

                        169-Elif Özbaş                                Sayfa:58

                        170-Emin Bektaş                           Sayfa:24,56,58

                        171-Emin Çarıkçı                           Sayfa:58,59

                        172-Emine Ateş                             Sayfa:56,58

                        173-Emine Yıldız                            Sayfa:53

                        174-Emrullah Maraş                     Sayfa:54

                        175-Emsalettin Cengiz                 Sayfa:25,53,54,56,58

                        176-Engin Tokdemir                     Sayfa:58

                        177-Enis Öksüz                              Sayfa:58,59

                        178-Enver Yeşilkayalı                   Sayfa:58

                        179-Enver Yalçın                           Sayfa:53

                        180-Ercan Koç                               Sayfa:60,61

                        181-Ercüment Konukman           Sayfa:33,50,58,59,61,124

                        182-Erdal Demirpolat                    Sayfa:25,53

                        183-Erdal İnönü                             Sayfa:84,99

                        184-Erdal Sezer                              Sayfa:56

                        185-Erdem Şenocak                     Sayfa:54,58

                        186-Ergin Bayramcı                      Sayfa:19,25,54,56

                        187-Erol Dok                                  Sayfa:53

                        188-Erol Maraşlı                            Sayfa:54,56

                        189-Ersin Faralyalı                                    Sayfa:99

                        190-Ersin Koçak                            Sayfa:56

                        191-Ertuğrul Koca                         Sayfa:59

                        192-Ertuğrul Kumcuoğlu             Sayfa:61

                        193-Esat Bütün                              Sayfa:25,46,50,53

                        194-Esat Coşan Hoca                  Sayfa:42

                        195-Esat Kıratlıoğlu                      Sayfa:125

                        196-Esat Öz                                     Sayfa:59

                        197-Eyüp Aktepe                           Sayfa:59

                        198-Eyup Aşık                                Sayfa:123

           

                        199-Fahrettin Koçyiğit                  Sayfa:54,56,59

                        200-Fahrettin Piyade                    Sayfa:19,25

                        201-Fahri Danış                             Sayfa:54

                        202-Fahri Köksal                           Sayfa:56

                        203-Fahri Uzun                              Sayfa:54

                        204-Faruk Bal                                 Sayfa:59,60

                        205-Faruk Demirtola                     Sayfa:23,25,54,56,61

                        206-Faruk Gürtunca                     Sayfa:28

                        207-Faruk Keskinkılıç                  Sayfa:23,25,55,56,59

                        208-Faruk Öztürk                           Sayfa:56

                        209-Fazıl Hisarlıkcı                        Sayfa:66

                        210-Fazıl Küçük                             Sayfa:70

                        211-Fehiman Altan                       Sayfa:66

                        212-Ferit Cansever                       Sayfa:66

                        213-Ferruh Sezgin                         Sayfa:25,56,59

                        214-Fethi Tefetoğlu                       Sayfa:66

                        215-Fevzi Çakmak                         Sayfa:63

                        216-Fevzi Kocaoğlu                      Sayfa:25

                        217-Fikri Sağlar                              Sayfa:97,114

                        218-Gaffar Yakın                            Sayfa:121,122

                        219-Gazanfer Akçin                      Sayfa:59

                        220-Gökhan Maraş                       Sayfa:33

                        221-Gültekin Çavuşoğlu              Sayfa:23,25,55,56

                        222-Günaydın Çalışkan               Sayfa:53

                        223-Güneş Taner                          Sayfa:121,122

                        224-Habib Akbal                            Sayfa:56,59

                        225-Hacı Mehmet Ağaoğlu          Sayfa:53

                        226-Hakverdi Satılmış                  Sayfa:56

                        227-Halil İbrahim Atmaca            Sayfa:25,53

                        228-Halil İbrahim Oral                  Sayfa:59

                        229-Halil  İbrahim Turanboy       Sayfa:57

                        230-Halil Erkul                                Sayfa:55

                        231-Halil Harman                           Sayfa:55,57

                        232-Halil Sepkin                             Sayfa:25,53,55

                        233-Halil Şıvgın                              Sayfa:50,56

                        234-Halit Kanak                             Sayfa:57

                        235-Halis Sarışen                          Sayfa:57

                        236-Halis Sepkin                           Sayfa:19

                        237-Haluk Tokuçoğlu                   Sayfa:57

                        238-Hamit Homriş                         Sayfa:10,53,57

                        239-Hamdi Baktır                           Sayfa:61

                        240-Hamdi İnanç                           Sayfa:53,55

                        241-Hamza Sadi Özbek                Sayfa:66

                        242-Hanefi Çelik                            Sayfa:61

                        243-Hasan Özarslan                     Sayfa:57

                        244-Hasan Akgül                           Sayfa:25,52,53

                        245-Hasan Albay                           Sayfa:57

                        246-Hasan Ali Türkarslan           Sayfa:61

                        247-Hasan Basri Coşkun                        Sayfa:59

                        248-Hasan Basri Üstünbaş        Sayfa:60

                        249-Hasan Çağlayan                    Sayfa:17,25,33,52

                        250-Hasan Doğan                         Sayfa:57

                        251-Hasan Erbil                             Sayfa:53

                        252-Hasan Güzel                           Sayfa:52,53,57

                        253-Hasan Fehmi Güneş            Sayfa:97

                        254-Hasan Ekinci                          Sayfa:125,127

                        255- Hasan Kozan                         Sayfa:15

                        256-Hasan Tokuşlu                      Sayfa:20,25

                        257-Hatice Babalı                          Sayfa:53,57

                        258-Hayati Gümrükcü                  Sayfa:53

                        259-Haydar Meral                          Sayfa:53,57,60

                        260-Hayrettin Başeğmez             Sayfa:25,52

                        261-Hayri Arıkan                           Sayfa:24,52,53,55

                        262-Hediye Akdere                       Sayfa:53,55,57,59

                        263-Hıncal Uluç                              Sayfa:71

                        264-Hidayet Kılınç                         Sayfa:61

                        265-Hilmi Kadayıfçı                       Sayfa:55,57

                        266-Hikmet Çetinkaya                  Sayfa:84

                        267-Hikmet Tanyu                         Sayfa:66

                        268-Hulusi Turgut                         Sayfa:64,68,69

                        269-Hüsamettin Özkan                Sayfa:124,134,

                        270-Hüseyin Abbas                      Sayfa:20

                        271-Hüseyin Alınak                      Sayfa:57

                        272-Hüseyin Arpagözlü               Sayfa:20

                        273-Hüseyin Arpaözü                  Sayfa:57

                        274-Hüseyin Baş                           Sayfa:57

                        275-Hüseyin Cevizoğlu                Sayfa:52,55,88

                        276-Hüseyin Ceylan                     Sayfa:52

                        277-Hüseyin Köroğlu                   Sayfa:57

                        278-Hüseyin Ünlüer                     Sayfa:52,53

                        279-Hüseyin Zayıfoğlu                 Sayfa:24,52,53

                        280-Hüsnü Yusuf Gökalp            Sayfa:59

 

                        281-İbrahim Aydemir                    Sayfa:57

                        282-İbrahim Çiftçi                          Sayfa:53,55

                        283-İbrahim Dönmez                    Sayfa:19,20,24,52,53

                        284-İbrahim Fidan                         Sayfa:57

                        285-İbrahim Kocaoğlu                 Sayfa:19,20,24,52,53,55

                        286-İbrahim Özbekar                    Sayfa:52,53,55

                        287-İbrahim Pehlivan                   Sayfa:54

                        288-İbrahim Sarı                            Sayfa:52

                        289-İdris Hayal                               Sayfa:57

                        290-İhsan Barutçu                        Sayfa:57

                        291-İhsan Doğan                           Sayfa:24,54

                        292-İhsan Kabadayı                     Sayfa:61

                        293-İlhami Yavuz                           Sayfa:55

                        294-İlhami Yılmaz                          Sayfa:55

                        295-İlker Meral                               Sayfa:55,58

                        296-İnci Kavas                               Sayfa:55,58

                        297-İlyas Demirbaş                       Sayfa:58

                        298-İrfan Büyükbaş                      Sayfa:24,52,54,55,58

                        299-İrfan Keleş                              Sayfa:59

                        300-İshak Yılmaz                           Sayfa:58

                        301-İsmail Arslan                          Sayfa:54,55

                        302-İsmail Bekar                            Sayfa:24,52

                        303-İsmail Özdağlar                      Sayfa:55

                        304-İsmail Köse                             Sayfa:58,61

                        305-İsmail Hakkı Cerrahoğlu      Sayfa:61

                        306-İsmail Hakkı Yılmaz               Sayfa:38

                        307-İsmail Hakkı Küpcü               Sayfa:61

                        308İsmail Hakkı Özkarakaya      Sayfa:61

                        309-İsmail Hakkı Yılanlıoğlu       Sayfa:19

                        310-İsmet Büyükataman             Sayfa:11,58,61

                        311-İsmet Gür                                Sayfa:46,50,52

312-İsmet Ergani                           Sayfa:20,24,52

                        313-İsmet Sezgin                           Sayfa:99

                        314-İzzet Begoviç                           Sayfa:113

                        315-İzzet Küçüker                          Sayfa:54,55

 

                        316-Joel D. Hoppenstein             Sayfa:119

                        317-John P. Sears                        Sayfa:119

                       

                        318-Kadir Vardar                           Sayfa:58

                        319-Kamil Kantarcı                       Sayfa:52

                        320-Kaya Alpkartal                       Sayfa:24,54,55,100

                        321-Kazım Ataoğlu                        Sayfa:113

                        322-Kazım Ayaydın                       Sayfa:24,52,58

                        323-Kazım Karasu                         Sayfa:54,55

                        324-Kemal Acı                                Sayfa:24,52,54

                        325-Kemal Atlı                                Sayfa:55

                        326-Kemal Ilıcak                            Sayfa:49

                        327-Kemal İnandı                          Sayfa:55

                        328-Kemal Koyuncu                     Sayfa:138

                        329-Kemal Köse                            Sayfa:58

                        330-Kemal Parıltı                           Sayfa:24,52,54,55

                        331-Koray Aydın                           Sayfa:21,24,46,54,56,58,59

                        332-Kürşat Eser                            Sayfa:59,61

                       

                        333-Levent Sukan                         Sayfa:56

                        334-Lıcıo Gelli                                 Sayfa:99

                        335-Lokman Abbasoğlu              Sayfa:11,16

                        336-Lütfü Şehsuvaroğlu             Sayfa:20

                        337-Lütfü Koç                                Sayfa:82

 

                        338- Mage Gossimen                   Sayfa:

                        339-Mahir Damatlar                      Sayfa:17,24,52

                        340-Mahir Özuzun                         Sayfa:52,54,56

                        341- Mihail Gorbaçov                   Sayfa: 107

                        342-Mahmut Çapar                       Sayfa:54,56

                        343-Mahmut Karabulut                Sayfa:56

                        344-Mahmut  Sarıyıldız                 Sayfa:54

                        345-Malkoç Çamoğlu                   Sayfa:58

                        346- Marrack Goulding                 Sayfa:112

                        347-Mazhar Büyükcivelek           Sayfa:54

                        348-M. Yılmaz Tamer                    Sayfa:19

                        349-Mehmet Ağaoğlu                   Sayfa:53,54

                        350-Mehmet Alanyuva                 Sayfa:19,24

                        351-Mehmet Akif Uysal               Sayfa:58

                        352-Mehmet Aktürk                      Sayfa:56,58

                        353-Mehmet Alp                            Sayfa:58

                        354-Mehmet Ali Aydoğan            Sayfa:58

                        355-Mehmet Ali Tanrıverdi          Sayfa:52,54,56

                        356-Mehmet Ardanuç                   Sayfa:54

                        357-Mehmet Arslan                      Sayfa:59

                        358-Mehmet Atikcan                    Sayfa:24,52,54

                        359-Mehmet Aydoğmuş              Sayfa:54

                        360-Mehmet Aydeniz                    Sayfa:24,54

                        361-Mehmet Çalışkan                  Sayfa:24,52

                        362-Mehmet Çelik                         Sayfa:58

                        363-Mehmet Doğan                      Sayfa:55,61

                        364-Mehmet Ekici                          Sayfa:17,24,52,59

                        365-Mehmet Erdemir                    Sayfa:24,52

                        366-Mehmet Gölhan                     Sayfa:124,125,126

                        367-Mehmet Gül                            Sayfa:58,59

                        368-Mehmet Gülcegün                 Sayfa:112,113

                        369-Mehmet Gürcan                     Sayfa:58

                        370-Mehmet Güven                      Sayfa:55,58

                        371-Mehmet Irmak                                    Sayfa:14,17,23,24,25,54,55,61

                        372-Mehmet Karaosmanoğlu    Sayfa:52,54

                        373-Mehmet Kıvradan                  Sayfa:19

                        374-Mehmet Kundakçı                 Sayfa:58

                        375-M.Nuri Çomaklı                      Sayfa:57

                        376-Mehmet Öncül                        Sayfa:58

                        377-Mehmet Yusuf Özbaş           Sayfa:61

                        378-Mehmet Köroğlu                   Sayfa:52

                        379-Mehmet Nacar                                   Sayfa:59

                        380-Mehmet Nuri Kuriş               Sayfa:59

                        381-Mehmet Öztan                                    Sayfa:55

                        382-Mehmet Öztürk                      Sayfa:55

                        383-Mehmet Pamak                      Sayfa:19

                        384-Mehmet Pak                           Sayfa:25,52,54,61

                        385-Mehmet Pulan                                   Sayfa:56

                        386-Mehmet Refet Eke                Sayfa:25,52,56

                        387-Mehmet Sarıkaya                  Sayfa:56

                        388-Mehmet Sevigen                   Sayfa:112

                        389-Mehmet Şandır                      Sayfa:16,59

                        390-Mehmet Tanır                         Sayfa:19,25,52,54,56

                        391-Mehmet Tahir Şaşmaz         Sayfa:61

                        392-Mehmet Vakıf Koyuncu       Sayfa:54,56,137

                        393-Mehmet Taytak                      Sayfa:25,52,61

                        394-Mehmet Yıldız                         Sayfa:54

                        395-Mehmet Telek                        Sayfa:59,62

                        396-Mehmet Turantirkeş             Sayfa:52

                        397-Mehmet Emin Yurdakul       Sayfa:71

                        398-Meral Akşener                                   Sayfa:62

                        399-Meral Hacıeminoğlu              Sayfa:52

                        400-Mesut Topal                            Sayfa:19

                        401-Mete Beşen                             Sayfa:13,54

                        402-Metin Çobanoğlu                  Sayfa:59

                        403-Metin Demirkol                      Sayfa:58

                        404-Metin Ergüç                            Sayfa:19,25,28,31,54

                        405-Metin Işık                                 Sayfa:130

                        406-Mevlüt Büyükesen                Sayfa:19,25

                        407-Mevlut Dedeoğlu                   Sayfa:56,58

                        408-Mihrali Aksu                           Sayfa:59

                        409-Mithat Altun                            Sayfa:54

                        410-Mithat Özyurt                          Sayfa:56

                        411-Muammer Doğanbay           Sayfa:56

                        412-Muammer Kocatepeli           Sayfa:25

                        413-Muhammet Öztürk                Sayfa:54,58

                        414-Muharrem Güzeldir               Sayfa:45

                        415-Muharrem Şemsek               Sayfa:11,14,17,20,25,45,54,57

                        416-Muharrem Yüksel                  Sayfa:58

                        417-Muhittin Çolak                       Sayfa:56,58,59

                        418-Muhsin Koç                            Sayfa:20

                        419-Muhsin Küçük                                   Sayfa:56

                        420-Muhsin Yazıcıoğlu                 Sayfa:23,33,45,49,50,52,60

                        421-Murat Karayalçın                   Sayfa:99

                        422-Murat  Özel                              Sayfa:137

                        423-Murat Saltuk                           Sayfa:58

                        424-Murat Sökmenoğlu               Sayfa:58

                        425-Murat Şevkatli                                    Sayfa:58,59

                        426-Musa Demirci                         Sayfa:146

                        427-Musa Dündar                         Sayfa:52,54

                        428-Musa Erarıcı                           Sayfa:25,45,52,54,56,58,59,137

                        429-Mustafa Akşin                                   Sayfa:112

                        430-Mustafa Barsan                     Sayfa:65,125

                        431-Mustafa Baktır                        Sayfa:58

                        432-Mustafa Çakır                         Sayfa:58

                        433-Mustafa Dağcı                        Sayfa:45,52,54,56

                        434-Mustafa Enöz                         Sayfa:59,61

                        435-Mustafa Günaydın                Sayfa:58

                        436-Mustafa Mit                             Sayfa:16,17,21,25,33,52,54,56,58,61

                        437-Mustafa Nazikoğlu                Sayfa:33,42

                        438-Mustafa Oğuz                         Sayfa:56,58            

                        439-Mustafa Öztürk                      Sayfa:16,25

                        440-Mustafa Polat                         Sayfa:54

                        441-M.Sait Gönen                         Sayfa:57,59

                        442-Mustafa Ulu                            Sayfa:25

                        443-Mustafa Taşar                                    Sayfa:15,36

                        444-Mustafa Tunay Çifter           Sayfa:20

                        445-Mustafa Verkaya                   Sayfa:56,58,59

                        446-Mustafa Yılmazer                   Sayfa:25,52

                        447-Mustafa Zorlu                         Sayfa:59

                        448-M.Yusuf İnanç                                    Sayfa:57

                        449-Muttalip Polat                         Sayfa:54

           

                        450-Muzaffer Altınok                    Sayfa:25

                        451-Muzaffer Ayaşlıer                  Sayfa:56

                        452-Muzaffer Çakmaklı                Sayfa:56,61

                        453-Muzaffer Eriş                          Sayfa:25,66

                        454-Muzaffer Kader                      Sayfa:25

                        455-Muzaffer Kayıhan                  Sayfa:54,56

                        456-Muzaffer Keskin                    Sayfa:56

                        457-Muzaffaer Kılıç                       Sayfa:88

                        458-Muzaffer Onüçyıldız              Sayfa:25,52

                        459-Muzaffer Özdağ                      Sayfa:63

                        460-Muzaffer Şahin                       Sayfa:24,53,56,137

                        461-Muzaffer Zorlu                        Sayfa:61

                        462-Mücahit Himoğlu                   Sayfa:80

                        463-Müfit Kır                                   Sayfa:57

                        464-Mükremin Taşkın                  Sayfa:59

                        465-Mümin Küçük                         Sayfa:57

                        466-Mümtaz  Coşkun                   Sayfa:56,57

                        467-Münir Kutluata                       Sayfa:61

                        468-Münir Terzioğlu                      Sayfa:53,56

                        469-Münir Tüfekçibaşı                 Sayfa:36

                        470-Naci Büyükçelebi                  Sayfa:57

                        471-Naim Hoca                              Sayfa:82,83

                        472-Naci Kamburoğlu                  Sayfa:19,20

                        473-Naci Kavramoğlu                   Sayfa:56

                        474-Naci Memiş                             Sayfa:41,53,54,137

                        475-Namık Orhun                          Sayfa:65

                        476-Namık Kemal Zeybek           Sayfa:15,16,18,61

                        477-Nazım Hikmet                         Sayfa:99

                        478-Nazif Karaca                           Sayfa:54

                        479-Nazif Okumuş                         Sayfa:59

                        480-Natik Canca                            Sayfa:81

                        481-Necati Gültekin                      Sayfa:57,61

                        482-Necati Özen                             Sayfa:52

                        483-Necati Şentürk                       Sayfa:24,51

                        484-Necati Vatansever                 Sayfa:20

                        485-Necat Şeylan                          Sayfa:54

                        486-Necdet Gazezoğlu                  Sayfa:53

                        487-Necip Fazıl Kısakürek           Sayfa:39,40

                        488-Necmettin Cevheri                Sayfa:123,124

                        489-Necmettin Gökkaya              Sayfa:57

                        490-Necmettin Erbakan               Sayfa:20,23,146

                        491-Necmettin Yurtsever             Sayfa:54

                        492-Nedim Budak                          Sayfa:33

                        493-Nejdet Sancar                         Sayfa:65

                        494-N.Sevim Ünlü                         Sayfa:52

                        495-Nevzat Altıntaş                       Sayfa:575

                        496-Nevzat Ercan                          Sayfa:134

                        497-Nevzat Kösoğlu                     Sayfa:17,18,57,59,60,62

                        498-Nevzat Kumandaş                 Sayfa:57

                        499-Nevzat Taner                          Sayfa:59

                        500-Nezahat Güçlü                        Sayfa:59

                        501-Nihal Atsız                               Sayfa:64,65,125

                        502-Nilgün Bayraktar                   Sayfa:57

                        503-Numan Durak Aksoy                       Sayfa:57

                        504-Nurettin Altay                         Sayfa:57

                        505-Nurettin Sözen                       Sayfa:99

                        506-Nursafa  Pandar                    Sayfa:59

                        507-Nurullah Barıman                  Sayfa:65

                        508-Oğuz Berberoğlu                   Sayfa:81

                        509-Oğuzhan Asiltürk                  Sayfa:46

                        510-Oktay Demir                            Sayfa:51,57

                        511-Oktay Öztürk                           Sayfa:45,48,53,55,137

                        512-Oktay Vural                             Sayfa:60

                        513-Onural Şeref Bozkurt            Sayfa:55

                        514-Orhan Bozkurt                        Sayfa:55

                        515-Orhan Çakıroğlu                    Sayfa:54

                        516-Orhan Karabulak                   Sayfa:53

                        517-Orhan Koçak                          Sayfa:57

                        518-Orhan Polat                            Sayfa:57

                        519-Orhan Taciroğlu                     Sayfa:24

                        520-Orhan Tekeli                           Sayfa:51,53

                        521-Orhan Türkdoğan                  Sayfa:72,115

                        522-Orhan Şen                               Sayfa:58

                        523-Osman Albayrak                   Sayfa:61

                        524-Osman Balcı                           Sayfa:53

                        525-Osman Bölükbaşı                 Sayfa:63

                        526-Osman Ceylan                       Sayfa:50,55,112,113

                        527-Osman Çakır                          Sayfa:61

                        528-Osman Develioğlu                Sayfa:24,45,51,53,55

                        529-Osman Durmuş                     Sayfa:57,58,61

                        530-Osman Fevzi Zihnioğlu        Sayfa:58

                        531-Osman Nuri Bahadır             Sayfa:24,51,55

                        532-Osman Özer                            Sayfa:20,24

                        533-Osman Sevimli                       Sayfa:45,52,53,55

                        534-Osman Şen                             Sayfa:19,20,24,51,53,55,57

                        535-Ökkeş Şendiller                      Sayfa:45,49,51

                        536-Ökkeş Arslan                         Sayfa:24,51

                        537-Ömer Alkan                             Sayfa:57

                        538-Ömer Bağcı                             Sayfa:51,55,57

                        539-Ömer Çakıroğlu                     Sayfa:61

                        540-Ömer Demir                            Sayfa:57

                        541-Ömer Demirel                         Sayfa:51,53,55

                        542-Ömer İzgi                                 Sayfa:29,51,53,57,61

                        543-Ömer Kayır                              Sayfa:37

                        544-Ömer Haluk Pirimoğlu          Sayfa:16,24,55,57,59

                        545-Ömer Tatar                              Sayfa:55

                        546-Özcan Yeniçeri                       Sayfa:61

                        547-Özdemir Akı                            Sayfa:53,57

           

                        548-Paol Casimir Marcinkus      Sayfa:98

                        549-Peyman Çelik                         Sayfa:51,55

 

                        550-Raif Babaoğlu                        Sayfa:57

                        551-Raif Çiçek                                Sayfa:57

                        552-Ramazan Mirzaoğlu              Sayfa:59,61

                        553-Rasim Tümtürk                      Sayfa:66

                        554-Rauf Denktaş                         Sayfa:69,103

                        555-Recai Yıldırım                          Sayfa:57,59,60

                        556-Recep Binatlı                          Sayfa:19,24,53,55

                        557-Recep Yetim                            Sayfa:24,51,53

                        558-Refik Üstün                             Sayfa:59

                        559-Reha Oğuz Türkkan              Sayfa:66

                        560-Remzi Önder                           Sayfa:51

                        561-Reşat Doğru                           Sayfa:59,61

                        562-Reşit Özmen                           Sayfa:53,55

                        563-R.Gündüz İlter                        Sayfa:56

                        564-Rıfat Baykal                            Sayfa:63

                        565-Rıfat Serdaroğlu                    Sayfa:83,123,129

                        566-Rıza Engin                               Sayfa:55

                        567-Rıza Rençberoğlu                  Sayfa:137

                        568-Richard C.Barkley                 Sayfa:105

                        569-Ross Vartion                          Sayfa:107

                        570-Ruhi Bacanlı                           Sayfa:57

 

                        571-Sabahattin Çakmakoğlu      Sayfa:59,60

572-Sabri Akdeniz                         Sayfa:24,52,53

                        573-Sabri Öztezcan                       Sayfa:24,52,53,55

                        574-Sacit Sönmez                         Sayfa:52

                        575-Saffet Topaktaş                     Sayfa:45,48,49,52,137

                        576-Sadi Somuncuoğlu               Sayfa:14,17,18,57,60,61

                        577-Said Bilgiç                                Sayfa:65

                        578-Saim Bayrak                           Sayfa:66

                        579-Saim Tekin                              Sayfa:57,59

                        580-Sahir Solmaz                          Sayfa:59,137

                        581-Salih Gökçe                            Sayfa:24,53,55,125,130,131,137

                        582-Salih Er                                    Sayfa:69

                        583-Salih Çelik                               Sayfa:19,24

                        584-Salih Erbeyin                          Sayfa.58

                        585-Salih Ezer                                Sayfa:20

                        586-Salih Sümer                            Sayfa:112,113

                        587-Salim Kozan                           Sayfa:19,24

                        588-Sami Cezzaroğlu                    Sayfa:24,52,144

                        589-Sebahattin Çankaya             Sayfa:19

                        590-Sedat Yazırlı                            Sayfa:50,55

                        591-Sefer Ekşi                                Sayfa:53,55

                        592-Selahattin Akbulut                Sayfa:19,55

                        593-Selahattin Baysal                  Sayfa:13,17

                        594-Selahattin Baysal                  Sayfa:55

                        595-Selami Korkmaz                    Sayfa:113

                        596-Selim Bilge                              Sayfa:58

                        597-Selim Kaptanoğlu                  Sayfa:28,52,55

                        598-Selim Mısıroğlu                      Sayfa:24,52

                        599-Semahat Müftüoğlu              Sayfa:9,23,25,44

                        600-Semih Yalçın                           Sayfa:58

                        601-Sencer İmer                            Sayfa:88

                        602-Servet Turgut                         Sayfa:45,52,53,55,127,130,137

                        603-Seyfi Apaydın                         Sayfa:13,16

                        604-Seyfi Oktay                             Sayfa:97

                        605-Seyfi Şahin                             Sayfa:45,52,54,55

                        606-Seyfettin Yılmaz                     Sayfa:137

                        607-Sevin Ünlü                              Sayfa:52,53

                        608-Sırrı Erkuş                               Sayfa:25,52,54,56

                        609-Sinan Ocak                             Sayfa:25,52,133

                        610-Sıttık Özinan                           Sayfa:56

                        611-Suat Başaran                         Sayfa:29,58,59,62

                        612-Suat Şahin                              Sayfa:137

                        613-Suat Telatar                            Sayfa:56

                        614-Süha Dengizek                       Sayfa:80,82

                        615-Süleyman Demirel                Sayfa:12,23,121

                        616-Sülyman Servet Sazak         Sayfa:59

                        617-Süleyman Soysal                  Sayfa:54,56

                        618-Süleyman Uçan                     Sayfa:58

                       

                        619-Şaban Kardeş                        Sayfa:59,62

                        620-Şadi Pehlivanoğlu                 Sayfa:121

                        621-Şambaz Yıldız                         Sayfa:56

                        622-Şefik  Yazgı                              Sayfa:25,52,54

                        623-Şengül Saraç Yakupoğlu     Sayfa:56

                        624-Şerafetin Toperi                     Sayfa:54,56,58

                        625-Şerafettin Yılmaz                    Sayfa:14,15

                        626-Şemsi  Erdem                         Sayfa:54,56,58

                        627-Şevkat Çetin                           Sayfa:25,29,33,53,58

                        628-Şevket Bülent Yahnici          Sayfa:16,25,58,59

                        629-Şevki Göhüsger                     Sayfa:52

                        630-Şeyh Ömer B. Muhammed  Sayfa:41

                        631-Şeyh Sait                                 Sayfa:41

                        632-Şinasi Apaydın                       Sayfa:52

                        633-Şinasi Çağatay                       Sayfa:25

                        634-Şuayip Üşenmez                   Sayfa:17,58,59

                        635-Şükrü Akşan                          Sayfa:58

                        636-Şükrü Doğan                          Sayfa:58

                        637-Şükrü Yazırdağ                       Sayfa:52

 

                        638-Taha Akyol                             Sayfa:11,61

                        639-Tahsin Serttaş                       Sayfa:56

                        640-Tahsin Şahinkaya                 Sayfa:12

                        641-Talip Kaban                            Sayfa:58

                        642-Tansu Çiller                            Sayfa:118,122,127,129,133,146

                        643-Temel Camadan                    Sayfa:58

                        644-Timuçin Özkan                       Sayfa:52,56

                        645-Tunca Toskay                        Sayfa:50,56,58,59

                        646-Tuncay Şekercioğlu              Sayfa:45,52,54,56

                        647-Turan Çirkin                           Sayfa:52,54,55,57,59,62

                        648-Turan Koçal                            Sayfa:54,56,61

                        649-Turan Tayan                           Sayfa:111,146

                        650-Turan Türküm                                    Sayfa:58

                        651-Turgay Tüfekçioğlu               Sayfa:58

                        652-Turgut Altınok                                    Sayfa:52,54,56,146

                        653-Turgut Nasun                         Sayfa:52,54

                        654-Turgut Neşeli                          Sayfa:25

                        655-Turgut Özal                             Sayfa:13,15,33,34,50

                        656-Turgut Sunalp                        Sayfa:13

                        657-Türkan Karayol                      Sayfa:54

                        658-Türkmen Onur                                   Sayfa:17,62

 

                        659-Usame Bin Ladin                   Sayfa:32

                        660-Ümit Sarıtaşlı                          Sayfa:58

                        661-Ümit Şafak                              Sayfa:60,61,62

                        662-Ünal Sümer                             Sayfa:54

 

                        663-Vecdet Şendil                         Sayfa:52

                        664-Vecdi Verit                               Sayfa:25,52

                        665-Vedat Alagöz                          Sayfa:11,25

                        666-Vedat Çınaroğlu                     Sayfa:59

                        667-Vedat Kayrıcı                          Sayfa:11,59

                        668-Veli Sarıtoprak                       Sayfa:56

                        669-Veysel Ganiy                          Sayfa:52

                        670-Vito Micheli                             Sayfa:98

                       

                        671-Yakup Sinanoğlu                   Sayfa:56

                        672-Yaşar Bozkurt Öztürk           Sayfa:52

                        673-Yaşar Dedelek                                    Sayfa:124,125,126,128,132

                        674-Yaşar Erbaz                            Sayfa:20,25,45,46,48,52,54,56,123

                                                                                              124,126,130,131,137

                        675-Yaşar Erkalan                         Sayfa:56,58

                        676-Yaşar Karşılayan                   Sayfa:58

                        677-Yaşar Kılıç                               Sayfa:54

                        678-Yaşar Okuyan                        Sayfa:14,17,18,61

                        679-Yaşar Sarı                                Sayfa:20

                        680-Yaşar Toraman                      Sayfa:54

                        681-Yaşar Yıldırım                         Sayfa:25,33

                        682-Yavuz Bülent Bakiler Sayfa:58

                        683-Yavuz Ceylan                          Sayfa:58

                        684-Yavuz Selim Demirağ           Sayfa:54

                        685-Yavuz Öbekçi                          Sayfa:54

                        686-Yavuz Taşpınar                      Sayfa:54,56

                        687-Yılmaz Saka                            Sayfa:11,16

                        688-Yılmaz Şenyüz                        Sayfa:54,56,137

                        689-Yunus Meral                           Sayfa:58

                        690-Yusuf Kadıgil                          Sayfa:66

                        691-Yusuf Kırkpınar                      Sayfa:20

                        692-Yusuf Tanrıverdi                    Sayfa:52,54

                        693-Yüksel Çakmur                      Sayfa:99

                       

694-Zekeriya Öztürk                     Sayfa:52,54,56

                        695-Zeki Alçın                                Sayfa:97

                        696-Zeki Haci İbrahimoğlu          Sayfa:56

                        697-Zeki Saraçoğlu                       Sayfa:6,28,29

                        698-Zeki Sayın                               Sayfa:25

                        699-Zeki Sofoğlu                           Sayfa:66

                        700-Zihni Şahin                             Sayfa:52

                        701-Zikri Akın                                 Sayfa:20

                        702-Ziya Derya                               Sayfa:61

                        703-Ziya Gökalp                             Sayfa:64                              

704-Ziya Yılmazbilen                     Sayfa:54,56,58,59,137

                       

           

                       

           

           

                       

                        ARKa sayfa

                  

                        RIZA MÜFTÜOĞLU

 

1972 yılında Erzurum, Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. 1972-1977 yılları arasında Etibank Genel Müdürlüğü, Etibank Küre Bakır İşletmeleri ve Keban Kurşun İşletmelerinde görev yaptı. 1977-1979 yılları arasında Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdür yardımcılığında bulundu. Daha sonra Çelik-İş A.Ş. Genel Müdürlüğü yaptı. Bilahare ticari hayata atıldı. 1987 yılında Yeni Düşünce Gazetesi’ni satın aldı. İşletmeci ve gazeteci olan Rıza Müftüoğlu;

1978 yılında Ümid-Bir (Ülkücü Maliyeci ve İktisatçılar Derneği) Genel Başkan yardımcısı ve bilahare de Genel Başkanı oldu. 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davasın’da yargılandı. Yirmiyedi ay Mamak Askeri Cezaevinde tutuklu kaldı ve sonra da beraat etti.1983 sonrası Başbuğun yakın çalışma arkadaşları arasında yer aldı.  MÇP ve MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 19. dönemde Milliyetçi Hareket Partisi’ni Erzurum Milletvekili olarak temsil etti.

TBMM 19. Dönem Meclis Faaliyetleri I, TBMM 19.Dönem Meclis Faaliyetleri II,  Siyasette Yeni Boyut Milliyetçilik, Küreselleşme ve Türkiye, Ekonomik Milliyetçilik (Ekonomik Turancılık), Copların Askerleri, Kur’an Devrimi Üzerine Bir İnceleme (Müşterek) adlı eserleri ve çok sayıda makale ve yorumları mevcuttur.

1949  doğumlu olan Müftüoğlu, evli ve üç çocok babasıdır.

 

           

 

 

 

 

 

 

           

                       

            ARKA KAPAK

                       

            Milliyetçi Hareketin bilinmeyenleri vardı.

            Yanlış bilinenleri vardı.

            Bilinip önemsenmeyenler vardı.

            Bütün bunları bu kitapta okuyacaksınız.

            Milliyetçi Hareketin Türk-İslam ülküsü, zaman oldu “ İslamcı olundu” diyerek kopmalar meydana getirdi, zaman oldu “Kemalist ve laik çevrelere yaranılmak isteniyor” diye ayrılmalar getirdi. Bütün bu kopmaları bu eserde bulacaksınız.

            “Yeşil kuşak projesi” ve “ülkücü mafya”nın MHP’de nasıl gedikler açtığını,

            PKK üzerine geliştirilen strateji ve taktik mücadelelerini,

            Bölücülere dün verilmeyenlerin bu gün nasıl teslim edildiğini,

Türk Birliğinin kurulması yanında İslam Birliği için yapılan çalışmaları,

            Başbuğ tutuklu iken, dışarıda hangi merkezlerin neler yaptığını,

            ANAP’ın eski MHPlilere ve “Eğitimciler”e nasıl el attığını,

            İlk MHP  yöneticilerini ve daha sonra görev alanları,

            MHP’nin 1991-95 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisinde yürüttüğü politikaları,

            MHP-DYP, MHP-ANAP ittifak çalışmalarının bütün yönlerini ve bu konudaki bilinmeyenleri,

            Başbuğun Rusya ve ABD ilişkilerini,

            704 isim, çok sayıda resim ve belgelerle bu kitapta bulacaksınız.

            Milliyetçi Hareketin özellikle bir dönemdeki mücadelesi bu eserde bütün yönleriyle ortaya konmaktadır.

Rıza Müftüoğlu’nun yazdığı “Derin Sayfalarıyla Milliyetçi Hareket” adlı, MHP’nin bir dönem ağırlıklı tarihini içeren ve bir başucu kitabı özelliğindeki bu eser, sadece Ülkücülere ve Milliyetçilere değil siyasetle ve ülke meseleleriyle  ilgilenen herkese hitap eden bir özellik taşımaktadır.          

                       

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.