Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1816
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8512
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
ÜÇ TÜRK`ÜN BULUŞU YOK SATIYOR
Üç Türk işadamının icat ettiği mekanik Eğimölçer aleti, büyük ilgi görüyor.

İkisi sanayici, biri mimar üç ortak, su terazisinden damlayı kaldırdı, eğim ve açı ölçmeyi tek bir mekanik alette buluşturdu.

HaberTurk`ün haberine göre, 80 eurodan başlayan lazerli ve dijital versiyonlarına karşı patentleri kendilerinde 25 liralık ürünlerin piyasaya süren 3 ortak, ilk ay 20 bin adet sipariş aldılar.    

Vehbi Ateş (50), Recai Öztürk (54) ve Sermet Elçi (56) adlı üç işadamı, 2008 Temmuz`unda bir araya gelerek damlalı su terazisinden, damlayı kaldırıp, eğim ve açı ölçmeyi bir alette toplayan bir alet üretmeye karar verdiler.

25 LİRADAN BAŞLIYOR

Ortaklar, 2009 yılı başında isimlerinin baş harflerinden oluşan VRS adlı şirketi kurdu. Mart ayında patent aldılar ve piyasada fiyatı 80 eurodan başlayan dijital ve lazerli ürünlere karşı fiyatı 25 liradan başlayan kendi mekanik ürünlerini mayıs ayında üretmeye başladılar.

Üç ortak, Türkiye`den sipariş alıp, teslim ettikten sonra ikinci partinin üretimine başladı. Ortaklar, ürünü sonbaharda Kanada`ya ihraç edeceklerini de söyledi.

DAHA BÜYÜK FABRİKAYA TAŞINIYORLAR

Ortaklardan Elçi, Eğimölçer adını verdikleri aletin üretim hikayesini şöyle anlattı:

"Fikir bir süreden beri kafamdaydı ve çeşitli denemeler yapıyordum. Konuyu aile dostum Vehbi Ateş`e açtım. Aletin mekaniği üzerinde ciddi bir çalışma yapılması gerekiyordu. Vehbi de arkadaşı Recai`ye konuyu anlattı. Üçümüz bir araya geldik ve başarılı olursak, piyasaya yeni bir ürün çıkarabileceğimizi anladık. Mekanik konusunda bütün sorunları Recai çözdü. İlk üretimi de onun fabrikasında yaptık. İşlerin büyüyeceğini gördüğümüz için şimdi üretimi Vehbi`nin daha büyük olan fabrikasına taşıyoruz. Aletle ilgili tüm ayrıntıları www.egimolcer.com adresinden öğrenebilirsiniz."Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.