Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1816
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8512
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TÜRKMECLİSİ`NDEN AÇIKLAMA

         TÜRKMECLİSİ’NDEN AÇIKLAMA

 

         Değerli üyelerimiz ve ziyaretçilerimizin bazıları “Türkmeclisi”nin neden siyasi tartışmalara ve yazılara yer vermediğini e-mail ve telefonlarla sormakta ve hatta bizzat merkezimizi ziyaret ederek bu konuyu dile getirmektedirler. Bu müracaatların yoğunluğu sebebiyle sitemizden aşağıdaki açıklamaları yapmayı uygun bulduk.

         1-Siyasi tartışmalar ve yazılar okuyucu ve yazar kesimini isteristemez belli kalıplara sıkıştırır. Bütün meselelere önce fikir açısından bakmak lazımdır. Eğer meselelere bir siyasi parti açısından bakarsanız, o partinin politikalarını her şartta savunmak zorunda kalırsınız. Bu durum ise fikri açılımları ve gelişmeleri engeller.

         2-Siyasi tartışmalar bir süre sonra tartışmacılar arasında sert açıklamalar ve bazen de hakarete varan cümleler doğurabilir. Bu durum partizan bakış açılarını her şeye hakim kılar. Bir siyasi partinin yapması gerekenler ya da yaptığı yanlışlar bile ortaya çıkarılamaz. Böyle bir durumun Türkmeclisi sitesi açısından bir değeri yoktur. Çünkü siyasi tartışmalar başka zeminlerde yapılmaktadır ve bu tartışmaların ürünleri de ortadadır.

         3-Asıl önemli olan fikir ve bilgidir. Fikir ve bilgi geliştikçe her şeye etkisi çok fazla olur.

         4-Biz de öteden beri bir alışkanlık var. Fikre ve bilgiye yönelik tartışmalar ve açıklamalar yapmak yerine, bir siyasi partiyi yönetenlerle birlikte tenkit etmek, kötülemek, isimler saymak, bunların yaptıklarını ya da yapmadıkları halde yaptı diyerek dedikodu yapmak hep öne çıkmaktadır. Bu durum demokratik gelişmemiz açısından çok zararlı bir durumdur. Biz Türkmeclisi olarak bu kötü alışkanlıklarla bir bakıma mücadele etmeyi uygun bulmaktayız.

         5-Bir konuda fikrinizi söylediniz mi, bu fikre uyan siyasi partiler belli olur. Uymayanlar da belli olur. İlle bu siyasi partileri ve yöneticileri isim isim saymak, bunları kötülemek şart mı? “Arif olan anlar”. Arif olan da yanlışını görür düzeltir.

         6-En önemlisiyle bu gün Türk siyasi hayatında en kötü durum siyasi partilerimizin fikri birikimlerini sistematikleştirememeleri, dünya görüşlerini geliştirememeleri ve dolayısıyla bütün siyasi partilerin giderek birbirlerine benzemeleridir. Daha doğrusu muhalefette başka, iktidar olunduğunda başka hareket etmeleridir.

         Bunun nedeni de siyasi partilerde söylevlerin ve beyanların, yazıların ve açıklamaların kendi dünya görüşleri paralelinde olmaktan çok propagandaya yönelik olmalarıdır.

         İşte biz Türkmeclisi olarak siyasi partilerin bu yanlış duruşlarını endirekt de olsa, az da olsa düzeltmelerine etkili olmayı hedeflemekteyiz.

         7-Biz zaman zaman mevcut iktidarı tenkit eden haber ve duyurulara yer vermekteyiz. Bu durum, yukarıda bahsettiğimiz ilkelere ters görülebilir. Ancak buradaki vaziyet “çok önemli ülke sorunları” karşısında bir ayrı uyarı görevi yapmaktır. Ancak biz de hiçbir uyarı hakaret ya da partizanlık çizgisinde gerçekleşmez. Bu durumu kavrayan yazar ve tartışmacılar da aynı çizgide hareket etmeye özen göstermekte ve bu da bizi memnun etmektedir.

         Temel politikamızın başka nedenleri de yazmak mümkündür.Ancak sizlerin daha fazla vaktini almak istemiyoruz. Son olarak şunu belirtmek istiyoruz:

         Önemli olan fikirlerdir.Bilgilerdir. Siz fikrinizi açıkça yazın, o yerini bulur. İlle bir ismi dile getirmek, bir siyasi partiyi savunmak ya da yermek  şart değildir. Sizin fikirlerinize uyanları sandıkta destekler, uymayanlarla başka zeminlerde mücadele edersiniz. FİKREN GELİŞEMEZSEK, SİYASETEN DE GELİŞEMEYİZ.

         Saygılarımızla.

TÜRKMECLİSİ


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.