Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1816
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8512
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TURANCILIK BİR İMPARATORLUK PROJESİ OLARAK ELE ALINMALIDIR

TURANCILIK BİR İMPARATORLUK PROJESİ OLARAK  ELE ALINMALIDIR

                 

                                                     

 

ABD’de başlayıp global bir hüviyet kazanan ekonomik kriz, ekonominin kendi kuralları içinde çeşitli değerlendirmelere tabi tutularak belli sonuçlar ortaya konulabilir.

         Ancak, ben bu ekonomik krizin dünyanın güç dengelerini değiştireceğini ve bu krizin dünyada uzun süre devam eden dengesizlikler ve adaletsizliklerle birlikte belli güçlerin siyasi mücadeleleri neticesinde çıktığına dikkat çekmek istiyorum.Ve Türkiye’nin ekonomik tedbirlerden çok, yeni siyasi projeleri çok ivedi ele almasını diliyor ve bekliyorum.

         Bu kriz belli boyutlarda devam edecektir ve giderek ağırlığını siyasi alana kaydıracaktır. Çünkü bu ekonomik kriz daha çok siyasidir. Neden siyasidir? Birincisi ABD’de yazılı olmayan gizli Anayasa kurallarına aykırı olarak Demokrat Partiden bir başkan adayı ortaya çıkarılmış ve bu aday;Obama ABD başkanı seçilmiştir. Bu durumla birlikte Obama’nın seçtiği ve seçeceği kadrolara bakınca da ABD’de bir Anglosakson Yahudi mücadelesinin tablosu ile mi karşıkarşıyayız sorusunu sormamak mümkün olmamaktadır.

         İkincisi, ABD tarafından gelecekteki muhtemel tehlikeli ülkelerin başında gelen Çin ile ABD’nin bu krizden sonra çok ciddi sayılabilecek anlaşma ve mutabakatlara varmıştır. Bu durum düne göre doğal değildir.

         Beşli Shangay Örgütünün en önemli bir kanadı olan Çin’in ABD ile bu yakınlaşması ve yine Avrupa ülkelerinin lider ve üst yöneticilerinin Pekin’e özel uçaklarıyla para alma sırasına girmesi bir değişik tabloyu, belli blokların şu an yaşadığı ciddi sıkıntıları ve gelecekteki belli dağılmaları ve kümeleşmeleri işaret etmektedir diyebiliriz.

         Obama ile zaman zaman ikilemler yaşayacağı rahatlıkla söylenebilecek ABD dış politikası, ekonomik açıdan ciddi sıkıntılarla bir süre uğraşacağı gözüken Avrupa ülkelerinin bu ekonomik sıkıntı ve yalnızlığını gidermek için değişik ilişkilere girebileceği yüksek ihtimali ve İsrail tesir alanına giderek gireceği gözüken ABD yönetiminin hükmetme gücümü kaybetmemeliyim endişesiyle Ortadoğu’da bir anda beklemedik olayların gerçekleştirilmesi  dünyada yeni güç merkezleri meydana getirebilecektir.

         Çünkü uzun bir süredir belli güzergahta seyreden trafik başka bir güzergaha geçince kıymetli cadde ve sokaklarla üzerindekiler değer kaybeder ve yenileri değer kazanır. Dünya trafiği de çoğu yönlerden şehir trafiği gibidir.

         Mesele Türkiye olarak bu çok muhtemel değişikliklerde önemli bir noktayı tutabilmektir. Türkiye çok kısa zamanda iç bütünlüğünü sağlayarak, bugüne kadar daha çok soy birliği duygusunun yoğunlaşmasıyla gündeme gelen Turancılığı bir imparatorluk projesi olarak ele almalı ve Turancılığı bugünkü şartlarda bir imparatorluk projesine dönüştürmelidir. Aksi takdirde  Türkiye yine merkez ülkelerin etrafında olan bir çevre ülke olmaktan kurtulamayacaktır.

         Bir imparatorluk projesi;Turancılığı yakın bir zamanda okuyuculara bir kitap olarak sunacağım.
RIZA MÜFTÜOĞLU


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.