Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1802
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8301
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 234
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2002 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
TARIM SİGARTASIZ, MAĞDUR ÇİFTÇİLER DE YARDIMLARDAN YARARLANSIN

TARIM SİGORTASIZ MAĞDUR ÇİFTÇİLER DE

YARDIMLARDAN YARARLANSIN

Tokat Milletvekili Dr. Reşat DOĞRU, ``tabii afet nedeniyle zarar gören üreticinin mağduriyetini gidermeye`` yönelik kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Tarım Sigortaları Kanunu`nda değişiklik öngören kanun teklifine göre, tarım sigortası olmayan üreticiler de yapılacak yardımlardan     yararlanacak.

       Teklifin gerekçesinde, tarımın milli gelirde yaklaşık yüzde 15`lik paya sahip olduğuna işaret edilerek, tarımdaki istihdamın sanayi sektöründen yüksek olduğu belirtildi. Tarım sektöründeki istihdamın yüzde 23,7, sanayideki istihdamın yüzde 21 olduğu ifade edilen gerekçede, ``Buna rağmen, sanayi sektörü hükümet tarafından her türlü destek ve teşviklerden yararlandırılırken, tarım sektörü gübre, mazot ve elektrik gibi temel girdilere ne bir teşvik ne de doğru dürüst destek almaktadır. Hükümet tarafından tarım sektörüne yönelik teşvik ve destekler cılız kalmaktadır``denildi.

Tokat Milletvekili DOĞRU, gerekçede, 98 bin 314 çiftçinin tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını ödemekte güçlük çektiği ifade edilerek, `` Bütün bu yaşananlar karşısında çiftçilerimizin büyük bir çoğunluğu bırakın ahırlarındaki hayvanlarını, tarladaki ürününe ve bahçedeki meyve ve sebzesine tarım sigortası yaptırmayı, tarlasına gübre atacak hali kalmamıştır. Tüm bu sıkıntılara rağmen yine de hemen hemen her alanda üretimi sürdürmeye çalışan çiftçilerimiz, tabii afetlere karşı da hükümet tarafından desteksiz bırakılmıştır. Tabii afet durumlarında tarım sigortası zorunluluğu çiftçimizi mağdur etmektedir. Tabii afet nedeniyle ürünü zarar gören çiftçilerimiz tarım sigortası yaptıramadığı için ürün zararlarına karşı devlet desteğinden yoksun bırakılmakta ve zararı karşılanmamaktadır. `` görüşüne yer verildi.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.