Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1833
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10296
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 756
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2055 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
RUSYA-GÜRCİSTAN SAVAŞI ERMENİSTAN`I VURDU

Rusya-Gürcistan savaşı Ermenistan`ı vurdu

 

Elhan Şahinoğlu,

“Atlas” Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı - Bakü

 

Rusya Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev Gürcistan`a yaptıkları askeri opresyona son verdiklerini belirtse de bölgedeki durum belirsizliğini koruyor.

Gürcistan`ın  ermeni çokunluğunun yaşadığı Ahıska bölgesinde de heyecan sürüyor. Ahıska ermenileri Gürcistan ordusunda görev yapmamak için Ermenistan`a geçiyorlar.

Bu arada, Rusya-Gürcistan davasıyla ilgili Ermenistan ve ermenilerin tavrı dikkatı çekiyor. Rusya`nın strateji ortağı olan Ermenistan Gürcistan`la da ilişkileri zora sokmamağa çalışıyor. Ancak Rusya-Gürcistan ilişkileri tırmanınca Ermenistan`ın tarafsız kalması güc. Mesela, Rus askeri uçakların Ermenistan`daki askeri üslerden kalkarak Gürcistan topraklarını bombalaması haberinin yayılması Erivan`ı zor durumda bıraktı.

Ayrıca, Ermenistan Rusya`nın da yer aldığı Ortak Güvenlik Anlaşması Teşkilatı`nın üyesi. Kurumun Daimi Şurası 11 Ağustosta toplanarak, Güney Osetya`daki durumu ele aldı. Toplantıda üye ülkelerden Rusya ile Ermenistan`ın savaş içinde olduğu vurgulandı. Rusya malum, Ermenistan`ın ise savaş dolayısıyla ekonomik ablukası artmış. Ermenistan Gürcistan`ın Poti limanından kullanamıyor. Rusya ve Batı ülkeleri Ermenistan`a ihracı bu liman dolayısıyla gerçekleştiriyorlar. Bu liman kapanınca da Ermenistan`da ekonomik gerginlik artıyor. Ermenistan`a tren ve karayoluyla ulaşım da mümkün değil. Gürcistan-Ermenistan sınırından yalnızca küçük tutumlu arabalar kullana biliyor. 

Ermenistan`ın ablukasının artması bu ülkede petrol spekulyasyonlarına da yol açmış. Erivan`daki petrol merkezlerinde arabalardan oluşan kuyruklar bir haylı uzanmış. Böyle devam edirse, Ermenistan petrol fiyatlarını artırmak zorunda kalır gibi.

Böylece, Rusya-Gürcistan savaşı komşu ülkelerden en fazla Ermenistan`ı vurdu. Buna göre de savaşın bir an önce bitmesi, Rusya-Gürcistan ilişkilerinin normalleşmesi ilk önce Ermenistan`ın çıkarlarına uygun. Buna rağmen, Erivan Başbakan Erdoğanın “Balkanlarda olduğu gibi bir Kafkas ittifakı gibi veya Kafkaslar ittifakı gibi bir çalışma içerisine girebiliriz. Burada Türkiye olarak rol alabiliriz. Burada ilgili ülkeler ile beraber olgunlaştırmak ve BM başta olmak üzere ki bugün Ban Ki-moon’u bunun için arayacağım. Bu konuları kendileri ile müzakere edebiliriz. ABD ve AB üyesi ülkeler ile hep birlikte Kafkaslar ittifakı için adım atarsak, Kafkaslarda da barışa zemin hazırlayabiliriz. Rusya da bu ittifak içinde bulunması lazım” teklifine sessiz kaldı.Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.