Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1816
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8512
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
Obama Projesi

                                                                                        Doç. Dr. Mete Gündoğan

 

ABD yeni başkanını seçti. Barack Obama. Bunun üzerine çok fazla hayal kuranlar, beklentiye girenler, çocukça sevinenler yakında hüsrana uğrayabilirler. Elbette bazı sathi değişiklikler ve yumuşamalar olacaktır. Ancak, “Hüseyin”, “Burak”, “halkların çocuğu”, “arka sokakların çocuğu” gibi yakıştırmaların hiçbirinin yerinde olmadığını şimdiden söyleyebiliriz.

 

Her ülkenin bir yerleşik düzeni vardır. Onların kurgusunun dışına çıkabilmek oldukça zordur. Bir devrim ister. Obama, bu kurgunun dışına çıkacağına dair hiçbir sinyal vermemektedir.

 

Aslında proje Hillary Clinton’un başa getirilmesi gibi gözüküyordu. Obama, çok hırslı çalışmaları ve değişik parti matematiği ile Demokratlar içinde ipi göğüsleyince, yeni bir proje haline getirildi.

 

Aristokrasiye karşı tabandan gelen ve genç bir isim olarak çok rahat seçimi kazanacağı belli olan Obama’yı yerleşik düzen hemen bir proje haline getirdi. Diğer bir ifade ile, her adaya yönelik var olan projelerden Obama’nınkini netleştirdi.

 

Pekiyi, Obama ile ne yapılmış oldu?

Öncelikle, bütün dünyada dibe vurmuş olan Amerikan imajı düzeltilmiş oldu. Bir “zenci” seçmek ile Amerikan halkı bütün dünyaya demokrasi dersi vermiş oldu. Uzun yıllardır seçimlere hiç katılmayan yaklaşık yüzde 10’luk bir zenci kesim vardı. Bunlar da bu seçime katılarak “sisteme” dahil edilmiş oldular.

 

Pekiyi ABD yerleşik düzenini oluşturan unsurlar nelerdir?

ABD bir savaş imparatorluğudur. Genişleme ve savaş yoluyla zenginleşme ülkenin varlık nedenidir. Önceleri Amerika kıtasında yayılan bu devlet, şimdi küresel yayılma politikaları ile dünyanın fitnesi haline gelmiştir. Dünya ekonomisinin dörtte birini üretmesine rağmen, tek başına diğer bütün ülkelerin toplamından daha fazla savunma harcamaları yapmaktadır. Dev askeri şirketleri, güvenlik şirketleri, özel sektör orduları, teknoloji merkezleri, lobileri, orduları ile tam bir savaş mekanizmasını andırır. Bunların yanı sıra, petrolcüler, sanayiciler ve para tüccarları da bu mekanizmayı iyi kullanan ve sistemden önemli paylar alanlardır.

 

Neticede Obama, ABD askeri siyaseti açısından çok büyük bir değişiklik yapamayacaktır. Dolayısıyla da değişen pek bir şey olmayacaktır.

 

Pekiyi Obama’yı ne bekliyor?

Öncelikle, her zaman yazılarımızda ifade ettiğimiz gibi, çöken bir ekonomi ve küresel ekonomik belirsizlik.

Akabinde, iki bitmemiş savaş, terör olayları ve kaybeden bir ordu!

Üçüncü olarak, bozulan sosyal yapı, halklar arası gerginlik ve gittikçe polis devleti haline gelen bir ülke.

Bütün bunların yanı sıra, hala masadaki kırmızı dosya içerisinde bulunan “İran’a saldırı” fikri.

 

Şimdi, bütün bu kuşatılmışlıktan kurtulup da Obama’nın çok şey değiştireceğine inanmak, farklı bir psikolojinin ya da projenin ürünü olsa gerektir.

 

Aslında daha önemli olan, bu bağlamda ülkemizin yapacaklarıdır. Türkiyemiz çok net tanımlar yapıp adımlar atmalıdır. Tamam, bu zamana kadar yapılanlar gerekliydi ancak kimse yeterli olduğunu söyleyemez. Yapılan işler, ülkemiz menfaatlerini tatmin edebilmesi için hem gerek hem de yeter şartlarını sağlamalıdır.

 

Önümüze konulan projelere, sahip olduğumuz vizyon ve kendimize belirlediğimiz misyon ile cevap verebiliriz.

 

Obama Projesi karşısında ivedilikle yapılması gereken de budur. Onlar hamlesini yaptı, pekiyi bizim hamlemiz nedir?

 

“Bekle-gör” olamaz, olmamalıdır da!

 
Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.