Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1802
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8301
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 234
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2002 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
K.ATATÜRK İMZALI ANKA HEPSİNDEN GÜÇLÜ

K. Atatürk imzalı ANKA hepsinden güçlü

 
17 Temmuz 2010
Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, ABD yapımı Predator ile İsrail yapımı Heron`dan daha üstün özelliklere sahip olan Türk İnsansız Hava Aracı ANKA`nın, ilk uçuşunu Eylül ayında gerçekleştireceğini söyledi.

 

 

Bayar, yaptığı açıklamada, bir senenin tamamlanmasının ardından ANKA`nın prototip sürecinin sona ereceğini kaydetti. İlk aşamadaki üretim sürecinde 1 sistem ile üç uçağın üretiminin tamamlanacağını belirten Bayar, 2012 yılında ise seri üretim aşamasına geçileceğini kaydetti. Bayar, seri üretim sürecinde toplam 30 uçak imal edileceğini söyledi.

MOTOR DIŞINDA TAMAMIYLA YERLİ ÜRETİM

Murad Bayar, ANKA`nın özgün bir tasarım olduğunun altını çizerken, sadece Almanya`dan alınan motoru dışında, tümüyle yerli üretim olduğunu vurguladı.
TEI`nin (TUSAŞ Motor Sanayi) yerli bir uçak motoru üzerinde çalışmalara başladığının da altını çizen Bayar, bu motora ilişkin testlerin de 1 yıl içinde başlayacağını kaydetti. Bayar TEI`nin çalışmalarını tamamlamasının ardından ANKA`lara yerli motor takılacağını söyledi.

ANKA SINIFINDAKİLERE GÖRE DAHA ÜSTÜN

ANKA`nın bulunduğu Operatif İnsansız Hava Aracı sınıfında, ABD yapımı Predator ile İsrail yapımı Heron`un bulunduğunu belirten Bayar, ANKA`nın birçok açıdan, Predator ve Heron`dan daha üstün özelliklere sahip olduğuna dikkat çekti.

Birçok ülkenin ANKA ile ilgilendiğini de ifade eden Bayar, ancak önceliklerinin ihracat değil, Türk Silahlı Kuvvetleri`nin ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu söyledi.
Bayar, ANKA`nın 24 saat değil de 12 saat süre uçması halinde 150 kg`lık bir ek yük kapasitesinin oluşacağını ve bu kapasitenin çok önemli ek donanımlar için kullanılabileceğini kaydetti.

Murad Bayar, şimdiki önceliklerinin ANKA`yı başarılı bir şekilde geliştirmek olduğunu belirterek, daha ilerideki aşamalarda, kıtalar arası menzile sahip stratejik insansız hava aracı üzerinde çalışmalar yapabileceklerini de vurguladı.
Yetkililer, prototipte bulunmamasına rağmen, ANKA`ya ileride silah da takılabileceğini çünkü buna uygun bir kapasitesinin bulunduğunu belirtiyorlar.

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.