Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1816
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8512
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
IRAK`TA AYAKLANMA

Irak’ta ayaklanma


(Milliyet gazetesi.22.kasım2008)

Şii din adamı Sadr yanlısı binlerce kişi, Bağdat’taki gösteride ABD ile imzalanan güvenlik anlaşmasını protesto etti. Gösteriye Sünni din adamları da katıldı
Gösteride Bush’un bir kuklasını da yakan protestocular, “Güvenlik Anlaşması aşağılayıcı ve utanç vericidir” pankartları taşıdı.

Iraklı radikal Şii din adamı Mukteda El Sadr yanlısı binlerce kişi, Amerikan askerlerinin 3 yıl daha Irak’ta kalmasını öngören ABD-Irak Güvenlik Anlaşması’nın parlamentodan geçmemesi için dün Bağdat’ta protesto gösterisi düzenledi.
Bağdat’ın Firdevs Meydanı’nda cuma namazı kılan binlerce kişi, namazdan sonra düzenledikleri gösteride, “Amerika’ya hayır”, “Rezil anlaşmaya hayır”, “Mukteda’ya evet” şeklinde sloganlar attı. Göstericiler, Saddam Hüseyin’in 2003’te yıkılan heykelinin yerine dikilen yeni heykele ABD Başkanı George W. Bush’un kuklasını astılar. Üzerinde, “Güvenlik Anlaşması utanç verici ve aşağılayıcıdır” yazılı bir pankart asılı olan kukla daha sonra parçalanarak yakıldı.

Olağanüstü güvenlik
İran rejimiyle sıkı ilişkileri bulunan Mukteda El Sadr’ın gösteriye katılmadığı dikkat çekti. Mukteda El Sadr, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Hükümet bilsin ki İslam’ın düşmanı olan Amerika’dan bize fayda yoktur. İşgalciyi ülkeden atarsa, bütün Irak halkı hükümetin yanında olacaktır” dedi.
Gösteriye katılanlar arasında iki Sünni din adamının da bulunduğu belirtildi. 
Firdevs Meydanı’nı dolduran Güvenlik Anlaşması karşıtlarının protestosu sırasında çevrede olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Bölge araç trafiğine kapatılırken, keskin nişancılar da çatılarda hazır bekledi. Sadr yandaşları da alana giren herkesin üzerini aradı.
Irak hükümetinin geçen pazar günü kabul ettiği Güvenlik Anlaşması’nın, gelecek hafta parlamentoda görüşülmesi ve hükümetin çoğunluğu elinde bulundurduğu meclisten geçmesi bekleniyor. Ancak anlaşmanın mecliste az bir farkla kabul edilmesi halinde meşruiyetinin sorgulanacağı ve gelecek yıl yapılacak yerel ve genel seçimlerde karşıtların elinin güçlenebileceği belirtiliyorPaylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.