Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1816
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8512
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
GENEL KURMAYIN AÇIKLAMALARI
GENELKURMAY Başkanlığı, basın bilgilendirme brifinglerine ağustos ayına kadar ara verirken, bugünkü brifingte soru alınmadı.

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak`ın bugünkü basın bilgilendirme brifingi kısa sürdü. 12 Haziran`dan bu güne kadar 97 iç güvenlik olayı meydana geldiğini belirten Tuğgeneral Gürak, bu sürede 2 teröristin ölü ele geçirildiğini, 6 teröristin yakalandığını ve 7 teröristin de teslim olduğunu, ayrıca operasyonlarda çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildiğini söyledi.

Tuğgeneral Gürak, Adem Körfezi`nde NATO şemsiyesi altında görev yapan Türk deniz gücünün, bir Kore gemisini korsanlardan kurtardığını anlattı.

Bugünkü brifingte gazetecilerden soru alınmayacağını söyleyen Tuğgeneral Gürak, basın bilgilendirme brifinglerinin ağustos ayına kadar ertelendiğini sözlerine ekledi.

-GENELKURMAY, 16 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Genelkurmay Başkanlığı, 12 Haziran- 3 Temmuz tarihleri arasında 97 iç güvenlik olayı meydana geldiğini belirterek bu olaylarda toplam 52 el yapımı patlayıcı düzeneğinin imha edildiğini açıkladı. Ayrıca bu dönemde yapılan çalışmalarla 7`si teslim, 3`ü ölü toplam 16 teröristin de etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı Hasan Tahsin Bilgi Merkezi`nde haftalık bilgilendirme toplantısını yapan İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, ilk olarak dönem içinde terör örgütüne yönelik verilen mücadeleye ilişkin bilgi verdi. Türk Silahlı Kuvvetleri`nin, vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlakam için bölücü terör örgütü ile mücadelesine kararlılıkla devam ettiğini bildiren Tuğgeneral Gürak, dönem içinde 97 iç güvenlik olayının meydana geldiğini ifade etti. Bu olaylarda 52 adet el yapımı patlayıcı düzeneğinin güvenlik kuvvetleri tarafından etkisiz hale getirildiğini kaydeden Tuğgeneral Gürak, şöyle devam etti:

"Dönem içinde 7’si teslim olmak üzere toplam 16 terörist etkisiz hale getirilmiştir. (7 teslim, 3 ölü, 6 yakalama) Dönem içinde bölücü terör örgütüne yönelik yapılan diğer operasyonlarda; 1 adet Kanas keskin nişancı tüfeği, 12 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 adet G-1 piyade tüfeği, 1 adet RPG-7 roket atar, 3 adet tabanca (2’si 7.65 mm, 1’i 9 mm çapında), 1397 adet çeşitli çapta fişek, 6 adet RPG-7 roketi, 1 adet Law, 4 adet el bombası, 2 kg TNT, 164 kg patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat ele geçirilmiştir. Bu dönemde de ele geçirilen patlayıcı madde miktarı dikkat çekmektedir."

TSK tarafından 12 Haziran-3 Temmuz 2009 tarihleri arasında toplam 34 adet Arama Kurtarma Faaliyeti icra edildiğini da vurgulayan Tuğgeneral Gürak, 133 kişi denizden sağ olarak kurtarıldığını, 5 kişinin ise cesedinin bulunduğunu bildirdi.

20 Haziran 2009 tarihinde, Kerkük şehrinin Tazehurmatu kasabasında büyük bir bombalı saldırı gerçekleştirildiğini hatırlatan Tuğgeneral Gürak, "Meydana gelen bombalı saldırı sonucu; Kızılay tarafından temin edilen insani yardım malzemelerini Kerkük’e göndermek ve yaralı personelin tedavilerinin Türkiye’de yapılması maksadıyla, refakatçileri ile birlikte Türkiye’ye getirilmelerini sağlamak amacıyla Dışişleri Bakanlığı tarafından uçak talebinde bulunulduğunu" belirterek şunları söyledi:
"Bu talebi karşılamak maksadıyla, Etimesgut meydanından, beraberinde 5 askeri, 10 sivil sağlık personeli ve 12 ton insani yardım malzemesi ile birlikte 22 Haziran günü saat 08.44’de kalkış yapan bir askeri uçağımız, Kerkük’e inmiş, aynı gün 11 yaralı ve 11 refakatçiyi alarak, saat 15.31 de Etimesgut Meydanına geri dönmüş, yaralılar hastanede tedavi altına alınmışlardır."

Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi`nde, deniz haydutluğu ile mücadele etmek maksadıyla, uluslararası harekat kapsamında, Birleşik Deniz Kuvvetleri (Combined Maritime Forces-CMFS) bünyesinde kurulan Birleşik Görev Kuvvetinde (CTF-151) ve Daimi NATO Deniz Grubu-2 (SNMG-2) de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı`nın görev yapmaya devam ettiğini vurgulayan Tuğgeneral Gürak, "Bu görev esnasında, Aurora 9 adlı Kore gemisinin, Türk Deniz Kuvvetleri unsurları tarafından, korsanlardan kurtarılması üzerine, Sayın Kore Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı, Sayın Genelkurmay Başkanımız Orgeneral İlker Başbuğ’a bir teşekkür mektubu göndermiştir" dedi.

-EĞİTİM FAALİYETLERİ-

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, dost ve müttefik yabancı ülkelere sağlanan eğitim desteği ile ilgili özet bilgi de veren Tuğgeneral Gürak, "Askeri Eğitim İş Birliği alanında NATO Üyesi Ülkelerle olduğu kadar, diğer dost ülkelerle de iş birliği içerisindedir. Bu kapsamda halihazırda; 43 ülke ile Askeri Eğitim İş Birliği Anlaşması imzalanmış bulunmaktadır" diyerek şöyle devam etti:
"Dost ve müttefik ülkelere Türk Silahlı Kuvvetlerinin muhtelif eğitim kurumlarında veya yurt dışında mobil eğitim timlerimiz vasıtasıyla eğitim verilmektedir. Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli eğitim kurumlarında, 50 ülkeden toplam 21.500 misafir ülke personeline, Harp Akademileri, Harp Okulları, Askerî Lise ve Sınıf Okullarında kısa, orta ve uzun süreli eğitimler verilmiştir.

Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezinde şu ana kadar icra edilen faaliyetlere 90 ülkeden 3729 katılımcı ve 47 ülkeden 747 konuşmacı iştirak etmiştir.Ayrıca, Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezinde şu ana kadar 80 ülkeden 9003 kursiyer, 304 kurs ve 12 seminere iştirak etmiştir. İçinde bulunduğumuz 2008-2009 eğitim-öğretim yılında, 26 ülkeden 1084 Misafir Askerî Personele eğitim verilmiş veya verilen eğitim devam etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde verilen eğitimlerin daha iyi tanıtılabilmesi ve eğitimlerden gelir elde edilmesine pozitif katkı sağlanması maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim ve Öğretim Kataloğu yeniden hazırlanmış ve yayımlanmıştır. Dost ve Müttefik ülkelere verilen eğitimlerin maliyet ve kapsamlarına dair bilgileri içeren Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim ve Öğretim Kataloğunda, 327 adedî Türkçe, 186 adedi İngilizce olmak üzere toplam 513 adet kurs bulunmaktadır.

Bu kapsamda ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, 15 ülkede dil eğitimine katkı sağlamak maksadıyla, 19 Türkçe Dil dershanesi kurularak, bugüne kadar, bin 872 personelin Türkçe dilini öğrenmesi sağlanmıştır.

Yine yurt dışında da mobil eğitim timlerimiz vasıtasıyla eğitim vermek üzere, muhtelif ülkelerde, 147 personelimiz görev yapmaktadır."

TSK`nın "Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, dost ve müttefik ülkelere, `Yurtta Barış Dünyada Barış` ilkesi çerçevesinde, her türlü eğitim desteği vermeye devam edeceğini" vurgulayan Tuğgeneral Metin Gürak, toplantıda soru almadı. Soruları yazılı isteyen İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Gürak ayrıca, "Basın Bilgilendirme Toplantıları`na Ağustos 2009 tarihine kadar yaz tatili nedeniyle ara verilmiştir" dedi.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.