Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1816
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8512
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
DEPORTİVO ve BARBAROS HAYREDDİN PAŞA

İspanyol Futbol Takımı Deportivo

ve Barbaros Hayreddin Paşa


http://groups.google.com/group/cihan-turk-olsun/web/barbaros-hayrettin-paa-ve-ispanyol-deportivo-takimi?hl=tr


İspanyol futbol takımı Deportivo La Coruna takımının "Türkler" lakabı almasının ve taraftarlarının maçlara Türk Bayraklarıyla katılmalarının sebebinin Barbaros Hayreddin Paşa`ya uzandığını biliyor muydunuz?

 

 

Adı bütün Avrupa`da destanlaşmış olan Barboros Hayreddin Paşa Akdeniz`e hükmettiği sıralarda, Akdeniz`de kendisine en büyük rakip olarak İspanya, İtalya, Avusturya, Almanya ve Hollanda tahtlarına da sahip dünyanın en büyük hristiyan devleti İspanya İmparatorluğu`yla büyük savaşlar yapmakta ve yeryüzünde kan akıtan bu imparatorluğu leventleriyle sarsmaktaydı. Öyle ki, İspanyollar şımarık çocuklarını "Sus yoksa Barbaroşa gelip seni yer" diyerek korkutmaktaydı.

 

 

İşte bu mücadeleler esnasında İspanya`nın yiğitliği ile ünlü Galicia bölgesinin delikanlıları Hayreddin Paşa ve Türkler`le çeşitli konularda işbirliğine girmişler. Bu işbirliğini içlerine sindiremeyen komşu kent Vigo Halkı ise ihanet saydıkları bu durum karşısında La Coruna`lılara "Türkler" adını takmışlar. Buna karşılık, La Coruna Halkı da Celta Vigo`lulara Portekizliler`e yakınlıkları sebebiyle "Portekizliler" adını vermişler.

 

İki komşu şehir arasında yüzyıllardan beri süregelen bu rekabet günümüzde ise özellikle futbolda kendini göstermektedir.  Celta Vigo`lular, Deportivo`lulara Türkler`le yaptıkları işbirliği nedeniyle; Deportivo`lular da Celta Vigo`lulara Portekiz`lilere yakınlıkları nedeniyle, "Hain" yakıştırması yapmaya ve rakiplerince takılmış bu adları birbirlerinin inadına zevkle sahiplenmeye devam etmektedirler. 

 

 

Celta`lı futbolseverler derbi maçlarda "Türkler dışarı" diye tezahürat yaparken, Deportivo`lular da "En büyük Türkiye" diyerek takımlarını desteklemektedirler. Vigo şehrinin takımı Celta`da çok sayıda Portekiz taraftar derneği kurulmasına karşılık La Coruna takımı Deportivo`da da ateşli Türk dernekleri kurulmuş. İşte bu sebeple Deportivo La Coruna`nın her oynadığı maçta sahaya asılmış çok sayıda Türk bayrağı görebilirsiniz. Ayrıca ülkede düzenlenen uluslararası fuar, kongre ve spor müsabakalarında Türk Bayrakları`nın Deportivolular tarafından aşırıldığına da şahit olabilirsiniz. 

 

 Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.