Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1816
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8512
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 235
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 754
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 2008 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Haberler ve Yorumlar
BULGARİSTAN`DAN IRAK`IN KUZEYİNE SİLAH GİDİYOR

Bulgaristan’dan Kuzey Irak’a silah


WASHINGTON Milliyet

Amerikan Washington Post gazetesi, Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin, Bağdat’ın bilgisi dışında Bulgaristan’dan silah ve mühimmat satın aldığını yazdı

ABD’nin saygın gezetelerinden The Washington Post’ta dün yayımlanan bir habere göre Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi geçen eylül ayında Irak merkezi yönetiminin bilgisi ve onayı dışında Bulgaristan’dan üç kargo uçağı dolusu silah satın aldı. ABD askeri yetkilileri olayı Bulgar makamlarından tesadüf sonucu öğrendi.
Gazetenin haberine göre, hafif silah ve mühimmattan oluşan sevkiyat, üç C-130 uçağıyla Süleymaniye havalimanına indirildi. Irak’ta sadece İçişleri ve Savunma Bakanlıkları’nın silah alma yetkisi bulunuyor. Satışların neredeyse tamamı ABD kontrolündeki Dış Satın Alma programınca yürütülüyor.
Gazeteye bilgi veren bir ABD askeri yetkilisi, “Kürtler bölgelerinde özerkler ve peşmergeleri koruma hakkına sahipler ama ben Irak yönetiminin yerinde olsam, böyle gizli saklı silahlanmalarından endişe ederdim” dedi.
Mesud Barzani liderliğindeki Kuzey Irak yönetimi haberle ilgili soruları yanıtsız bırakırken bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Kuzey Irak bölgesi terörle mücadelenin önde gelen cephelerinden biri olmaya devam ediyor. Hal böyleyken, anayasadaki hiçbir madde Kürdistan bölgesel yönetiminin savunma amaçlı savunma malzemesi almasına karşı değildir” denildi.

Şiddet tırmanabilir
Son dönemde Kürtler ve Şiilerle Sünniler arasında yükselen tansiyona ve söz düellosuna dikkat çeken Kongre Araştırma Merkezi’nin uzmanlarından Kenneth B. Katzman, Washington Post’a yaptığı açıklamada “Kuzey’de çok kolaylıkla olaylar patlayabilir. Kürtlerle ilgili hiçbir konu çözüme kavuşmadı” dedi.
Gazete Kerkük konusu nedeniyle çıkan tartışmalara ve ağustos ayında Hanakin kasabasında neredeyse Irak askerleri ile Kürt peşmergeler arasında silahlı çatışmaya dönüşen gerginliğe dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Başbakan Nuri El Maliki arasındaki güç mücadelesinin de gözle görülür hale geldiğini belirten gazete, Irak yönetiminin peşmergeleri artık ülke genelinde kullanmaktan kaçındığını belirtti

Türkmeclisi notu:1980 öncesi de Bulgaristan Türkiye`ye bol miktarda silah sokuyordu. O silahlarla gençler hayatını kaybediyordu. Demek ki rejim değişse de huylu huyundan vazgeçmiyor.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.